Aklimatyzacja ryb akwariowych

Aklimatyzacja ryb to bardzo ważny proces który powinien towarzyszyć wszystkim nowo wprowadzanym do akwarium zwierzętom. Poniżej garść informacji związanych z tym ważnym zabiegiem.

Aklimatyzacja ryb oraz innych zwierząt akwariowych to proces który ma na celu stopniowe przyzwyczajanie zwierząt do nowych warunków i parametrów wody w nowym akwarium. Aklimatyzacja to proces konieczny podczas wpuszczania nowych mieszkańców do naszego zbiornika.

Dlaczego aklimatyzacja jest ważna? Kupując zwierzęta akwariowe w sklepach otrzymujemy zazwyczaj zakupione zwierzę, zapakowane w specjalny worek z niewielką ilością wody ze zbiornika w którym przebywało zwierzę. Taki pakunek transportujemy do miejsca w którym mamy nasze akwarium. Podczas transportu woda często zmienia swoje parametry m.in. temperaturę. Wpuszczając zakupione zwierzęta bezpośrednio do akwarium możemy spowodować u nich szok ze względu na różnicę temperatury oraz innych parametrów. Szok spowodowany wpuszczeniem ryb i innych zwierząt do akwarium bez aklimatyzacji może być przyczyną wielu chorób a w najgorszym przypadku doprowadzić do śmierci zwierząt.

Aklimatyzacja to proces niezbyt skomplikowany i każdy akwarysta powinien sobie z nim poradzić. Proces ten możemy sobie ułatwić dbając o odpowiednie warunki podczas transportu. Podczas transportu warto zadbać o utrzymanie stałej temperatury transportowanych zwierząt. W tym celu transportowany pojemnik najlepiej umieścić w tzw. styroboxie, czyli styropianowym pudełku. Dodatkowo w okresie zimowym można zastosować wkład grzewczy (Heat Pack) który pozwoli nam utrzymać odpowiednią temperaturę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Podczas transportu musimy także zadbać by pojemniki w których przewozimy zwierzęta były odpowiednio zabezpieczone przed przemieszczaniem się, które bardzo stresuje transportowane zwierzęta. Aby ograniczyć stres podczas transportu, najlepiej transportować ryby i inne zwierzęta akwariowe w pojemnikach do których nie dociera światło – brak dostępu do światła działa uspokajająco na zwierzęta. Przetransportowane w bezpieczny i bezstresowy sposób zwierzęta są łatwiejsze w aklimatyzacji. Proces aklimatyzacji przeprowadzamy na dwa sposoby: metodą podstawową oraz kropelkową.

Aklimatyzacja podstawowa.
Jest to metoda najczęściej stosowana wśród akwarystów. Nazywana jest także aklimatyzacją pływakową. Najczęściej proces aklimatyzacji wygląda tak: worek lub inny pojemnik w którym mamy transportowane zwierzęta umieszczamy w akwarium docelowym na około 30 – 60 minut w zależności od różnicy temperatur. Taki worek z rybami będzie się unosił na tafli wody i wraz z upływem czasu wyrównają się temperatury wody między tą w akwarium a pojemnikiem transportowym.

Kolejnym krokiem jest stopniowe mieszanie wody. W tym celu otwieramy worek lub inny pojemnik i dolewamy do niego niewielką ilość wody z akwarium np. szklankę dzięki czemu przyzwyczaimy nowe zwierzęta do parametrów wody w nowym akwarium. Czynność tą powtarzamy 2 – 3 razy np. co 10 minut.

Tak aklimatyzowane ryby lub inne zwierzęta akwariowe gotowe są do wpuszczenia do zbiornika docelowego. Do tego potrzebna nam będzie akwarystyczna siatka do łowienia ryb. Worek z rybami wyciągamy z akwarium, całość czyli wodę i zwierzęta przelewamy przez siatkę, ryby lub inne zwierzęta uwięzione w siatce ostrożnie umieszczamy w akwarium pozwalając im swobodnie wypłynąć w wody nowego akwarium.

Wody ze sklepowego akwarium nie powinno się wlewać do naszego akwarium, woda ta jest średniej jakości często zanieczyszczona odchodami ryb. Woda ta może być także źródłem chorób dlatego nie wlewamy ją do naszych zbiorników.

Aklimatyzacja kropelkowa.
Aklimatyzację kropelkową stosujemy zwykle przy delikatniejszych gatunkach ryb, krewetek czy innych zwierząt. Zwykle wodę wraz z nowo nabytymi zwierzakami umieszczamy w niewielkim pojemniku. W pojemniku tym umieszczamy wężyk z napowietrzania przez który z akwarium docelowego, kropelkowo będziemy dozować wodę. Ilość i tempo przepływu wody możemy regulować przez zaworek od napowietrzania, zaworek kropelkowy lub węzeł na wężyku. Proces ten może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin.

Czas aklimatyzacji należy dostosować do warunków w jakich dane nam będzie przyjmować nowe zwierzęta. Czasem bywa tak że proces aklimatyzacji musimy skrócić między innymi przez przyduchę panującą w worku lub pojemniku przyduchę.