Akwarium: Pozostali mieszkańcy

W naszych akwariach najczęściej spotykanymi mieszkańcami są ryby które coraz częściej dzielą zbiorniki z innymi zwierzętami słodkowodnymi.

Aktualnie wśród zwierząt hodowanych w akwariach ryby są najczęściej spotykane. Jednak to się zmienia i towarzyszą lub zastępują je inne zwierzęta akwariowe. Wśród zwierząt które zamieszkują nasze akwaria coraz częściej spotykamy różne gatunki ślimaków, krewetek, raków czy żab. Zwierzęta te często stanowią uzupełnienie obsady zbiornika a czasem są jedynymi mieszkańcami zbiornika.

Przy dobieraniu obsady każdego zbiornika trzeba wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych gatunków takie jak parametry wody, specyficzne potrzeby czy zwyczaje żywieniowe. Te ostanie są szczególnie ważne, poszczególne gatunki mogą być pożerane przez inne zwierzęta. Duża różnorodność zwierząt akwariowych doskonale sprawdza się w akwariach z bogatą obsadą roślinną.

Slimak-Tylomelania-Tylomelania-Sp-1

Ślimaki. Po rybach są to najczęściej spotykane zwierzęta akwariowe. Ślimaki są przez niektórych akwarystów lubiane a inni ich nie tolerują. Są bardzo pożytecznymi zwierzętami jednak bywa czasem że ich populacja wymyka się spod kontroli i stają się szkodnikami w akwarium. Są zwierzętami które często czyszczą akwarium z resztek pożywienia, obumarłych roślin i ryb oraz glonów a czasem zjadają rośliny, ikrę ryb, bywa też że przy nadmiarze pożywienia rozmnażają się bardzo szybko powodując prawdziwą plagę.
Często są nieoroszonymi gośćmi i trafiają do nas przypadkowo np. wraz zakupionymi roślinami akwariowymi.
Do najczęściej spotykanych ślimaków w akwariach należą:

  – Zatoczek. W akwariach hodowanych jest kilka odmian tego ślimaka, najpopularniejsze to odmiany pospolita oraz czerwona, różowa i fioletowa. Ślimaki te nie mają specyficznych wymagań. Żywią się glonami, resztkami pokarmów oraz martwymi roślinami i padliną. Przy sprzyjających warunkach szybko się rozmnażają.
  Świderek. Bardzo popularny i pożyteczny ślimak. Świderki to specyficzne ślimaki – żyją przekopując podłoże akwarium w poszukiwaniu resztek pokarmów, obumarłych roślin i zwierząt. Szukając pożywienia wzruszają podłoże i je napowietrzają co korzystnie wpływa na korzenie roślin. Ślimaki te są żyworodne i potrafi szybko się rozmnożyć gwałtownie zwiększając swoją populację
Polecamy:   Ampularia

– Ampularia. To duży egzotyczny ślimak który występuje w kilku odmianach barwnych. Żywi się głównie resztkami roślin i pożywienia oraz glonami. Przy braku pożywienia potrafi podgryzać rośliny. Rozmnaża się mniej intensywniej niż inne ślimaki, tworząc kokony na pokrywie akwarium.

  – Anentome Helena. Niewielki, ciekawie wyglądający ślimak będący drapieżnikiem – żywi się przede wszystkim innymi ślimakami oraz padliną.

– Military Helmet. Średniej wielkości ślimak o czarnej muszli przypominającej wojskowy hełm. Przez akwarystów ceniony za to że głównym składnikiem jego diety to glony. Do rozrodu potrzebuje słonej wody.

  – Ślimak Nertina. Ślimak ten podobnie jak Military Helmet znany jest z tego że żywi się przede wszystkim glonami. Jego muszla jest bardziej kolorowa i występuje w licznych odmianach np. Nertina Zebra.

Akwarium-pozostali-mieszkancy-1

Krewetki. Te niewielkie skorupiaki w ostatnich latach stały się popularne i nadal zyskują coraz większą popularność. Na atrakcyjność tych zwierząt wpływa ciekawy wygląd i zachowanie, mnogość odmian oraz niewielkie wymagania przestrzenne najpopularniejszych gatunków.

– Neocardinia heteropoda. Krewetki z rodziny Neocardinia to jedne z najpopularniejszych krewetek hodowanych w akwariach. Krewetki te nie mają jakiś większych wymagań, łatwo się rozmnażają i występują w wielu odmianach barwnych. Dorastają do 3,5 cm.

  – Cardina Japonica. Popularna krewetka nazywana także Krewetką Amano lub Krewetką japońską. Dorasta do około 4 cm i charakteryzują się szklistym, szarawym kolorem ciała z licznymi ciemnymi plamami. Amano są krewetkami które są łatwe w hodowli i z powodzeniem możemy je trzymać w akwariach towarzyskich. Popularna ze względu na skuteczność w zjadaniu glonów.

– Caridina sp. – czyli zyskujące co raz większą popularność krewetki pochodzące z Japonii. Krewetki z tej rodziny występują w wielu odmianach a do najpopularniejszych należą Crystal Red/Crystal Black. Krewetki te dorastają do 3 – 3,5 cm. Krewetki te są dość wymagające względem wody w której żyją. Woda powinna być miękka o pH 6,3 – 7,0. Zaleca się zastosowanie podłoży aktywnych a zbiornik powinien być stabilny i dojrzały. Krewetki te hodowane są zwykle w niewielkich zbiornikach jednogatunkowych.

  – Krewetka filtrująca (Atyopis Mulucensis) – średniej wielkości krewetka dorastająca do 5 – 10 cm. Charakteryzuje się jasno brązowym ubarwienie (barwa tych krewetek bywa zmienna) oraz dwoma parami odnóży zakończonymi włoskowatymi „czułkami”, które po rozpostarciu przypominają rozłożony wachlarz.

– Krewetka babaulti (Caridina cf. babaulti) – kolejna krewetka karłowata. Pochodzi z Indii i dorasta do 3,5 – 4 cm (samice są większe). Krewetki te są koloru zielonego czasem w zależności od panujących warunków są koloru beżowego, brązowego czy niebieskiego. Jest krewetką spokojną, żyjącą w grupie i nie mającą większych wymagań. Krewetki te nie mogą być trzymane z krewetkami z rodziny Neocardinia – krzyżują się.

Wśród hodowanych w akwariach krewetek słodkowodnych występują także mniej popularne odmiany takie jak: Red Nose (Cardina graciliostris) znana także pod nazwą Pinokio, Hummel (Cardina cf. breviata), Długoramienna (Macrobrachium assamense).

Akwarium-pozostali-mieszkancy-2

Żaby. Hodowane w akwariach są od lat lecz nie są zbyt popularne. Osobniki dorosłe jak i kijanki są drapieżne i mięsożerne co może ograniczać ich popularność. Żywią się żywymi jak i mrożonymi larwami owadów a także narybkiem oraz krewetkami. W akwariach najczęściej spotykamy dwa gatunki żab:

– Karlik szponiasty (Hymenochirus boettgeri) – niewielka dorastająca do 3 – 3,5 cm żabka która najczęściej spotykana jest w akwariach. Ciało tego płaza charakteryzuje się szaro-brązowym ubarwieniem z ciemniejszymi plamami. Na powierzchni skóry występują brodawki. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary żaba ta może być hodowana w akwariach towarzyskich z większymi rybami dla których nie będzie zagrożeniem.

  – Żaba szponiasta (Xenopus laevis) – jest płazem dorastającym do 8 cm (samce) – 15 cm (samice). Żaby te są dość ciekawe, ich górna część ciała jest koloru brązowego z plamami a dolna koloru białego. Ciekawe jest także przyjmowanie pokarmu przez te żaby. Nie posiadają one języka i podczas jedzenia pomagają sobie przednimi łapami.

Koniec części 1.