Anubias Bartera (Anubias barteri var. barteri)

Jedna z najpopularniejszych roślin akwariowych. Swoją popularność zawdzięcza bardzo małymi wymaganiami, atrakcyjnym wyglądem oraz niezwykłą odpornością.

NAZWAAnubias Bartera (Anubias barteri var. barteri)
POCHODZENIE: Afryka
Rodzina: Araceae
WYSOKOŚĆ: 15-35 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie - przeciętne
TEMPERATURA: 20-30°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka-średnia
TEMPO WZROSTU: Niskie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: w warunkach naturalnych gatunek ten występuje w tropikalnych wodach Afryki (Nigeria ,Kamerun). Rośnie w cienistych lub półcienistych miejscach w zbiornikach wodnych z szybkim nurtem. Rosną jako rośliny nadwodne lub całkowicie zanurzone przyczepione do kamieni, kawałków drewna lub bezpośrednio w gruncie.

W akwarystyce Anubias Bartera tak jak pozostałe Anubiasy cenione są za łatwość w utrzymaniu a ich twarde liście opierają się rybom roślinożernym. W odróżnieniu od większości roślin akwariowych, anubiasy dobrze rozwijają się przy niewielkim świetle, chociaż rośną wtedy trochę wolniej.
Charakteryzuje się mocno zielonymi, sercowatymi i szerokolacetowatymi, czasem zakończonymi szpilczaście liśćmi które wyrastają z rozłogowych kłączy. Osiąga wielkość 25-45 cm. Posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy, korzenie czepne wnikają głęboko w podłoże. Jest rośliną długowieczną (wieloletnią).

UPRAWA: Anubias jest rośliną wolno rosnącą i najlepiej umieścić ją w akwarium w lekkim zacienieniu jako roślina pierwszego lub drugiego planu np. w cieniu Nurzańca. Anubiasy mają tendencję do wzrostu w bok, a nie w górę, dlatego powinniśmy wokół nich pozostawić trochę wolnego miejsca na ich późniejsze przyrosty.
Przy silnym oświetleniu rośnie szybciej ale liście z czasem pokrywają się warstwą glonów co powoduje że liście się zwijają i obumierają. Anubias barteri najlepiej rośnie w wodzie o temperaturze 20-30 ° C, pH 5,5-8,0, do 15 ° dH i oświetleniu na poziomie 0,3 W/l

SADZENIE: Anubiasy sadzimy poprzez umocowanie ich do ozdób i wyposażenia akwarium takich jak korzenie, kamienie, lignit czy bryły lawy wulkanicznej. Roślinę najlepiej przymocować za pomocą żyłki wędkarskiej, nici (ta po pewnym czasie rozpuści się) lub specjalistycznym drutem powlekanym. Ja polecam żyłkę wędkarską, jest wytrzymała i niewidoczna. Rzadziej umieszczamy w podłożu – jeśli zdecydujemy się umieścić anubiasa w podłożu pamiętajmy aby nie przysypywać kłączy rośliny – może to doprowadzić do zgnicia rośliny. Przy sadzeniu lub przywiązywaniu należy zwracać uwagę, by nie uszkodzić kłącza lub nie przykryć go całkiem podłożem.

Polecamy:   Peplis dwupręcikowy (Didiplis diandra)

ROZMNAŻANIE: Roślina nasienna w warunkach akwariowych rozmnażana jednak poprzez podział kłącza na którym wyrasta młoda roślina.

NAWOŻENIE: Anubiasy nie wymagają nawożenia i podawania CO2.

UWAGI: W warunkach naturalnych jest rośliną sezonowo zalewaną dlatego z powodzeniem możemy ją posadzić w paludarium.

Anubias barteri jest najbardziej popularną odmianą Anubiasa podobnie jak Anubias barteri v. nana. Inne mniej popularne odmiany to Anubias wąskolistny (Anubias barteri var. angustifolia Schott), Anubias lancetolistny (Anubias barteri var. glabra), Anubias nana “Gold”, Anubias nana “Petit”, Anubias nana “White”,