Bakopa karolińska (Bacopa caroliniana)

Bacopa caroliniana – popularna roślina akwariowa pochodząca z Ameryki Północnej.

NAZWA: Bakopa karolińska (Bacopa caroliniana)
SYNONIMY:
POCHODZENIE: Ameryka Północna
RODZINA: Scrophulariaceae
WYSOKOŚĆ: 30 - 50 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 20 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka do średnio twardej
TEMPO WZROSTU: Średnie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio łatwa

OPIS: Bakopa karolińska jest rośliną bagienną i porasta tereny bagniste, podmokłe i tereny okresowo zalewane. Pochodzi z Ameryki Północnej a jej stanowiska występują wzdłuż wybrzeża oceanu atlantyckiego.
Charakteryzuje się długą łodygą, z której wyrastają naprzeciwlegle bezogonkowe, owalne liście zakończone szpiczasto. Każda następna para liści obrócona jest względem poprzedniej o 90°. Liście koloru jasno zielonego a przy mocnym oświetleniu wybarwiają się na brązowy kolor. Liście są mięsiste i sztywne, z delikatnym połyskiem. Łodyga jest długa słabo rozgałęziająca się, w węzłach wytwarza korzenie. Kwitnie tylko nad powierzchnią wody.
Jest rośliną nasienną ale w akwariach rozmnażana jest poprzez podział kłącza.
UPRAWA: Jest dość łatwą w uprawie rośliną oprócz stosunkowo mocnego światła nie ma większych wymagań. Za podłoże może posłużyć piasek lub drobny żwir najlepiej wymieszany w dolnej partii z gliną. Woda miękka do średnio twardej o temperaturze 20 do 28°C. Bacopa caroliniana dobrze znosi okresowe obniżenie temperatury wody nawet do 16 °C.

SADZENIE: Bacopa caroliniana powinna być sadzona w grupie – wtedy najlepiej się prezentuje. Nie należy sadzić jej zbyt gęsto ponieważ przy braku światła roślina traci dolne liście.

NAWOŻENIE: Zalecane zarówno nawożenie do słupa wody jak i podłoża. Wskazane także podawanie dwutlenku węgla.

Polecamy:   Rotala wspaniała (Rotala macrandra)