Bojownik syjamski (Betta splendens)

Bojownik syjamski – jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych, a zarazem najciekawszych ryb labiryntowych. Jest rybą niezwykle piękną, ciekawą i odporną na warunki hodowli.

NAZWA:Bojownik syjamski (Betta splendens)
INNA NAZWA: Bojownik wspaniały
RODZINA: Guramiowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Średni 6-7 cm
AKWARIUM: Małe - średnie, min. wielkość dla haremu 50 – 60 litrów
WODA: Temp.: 24-30ºC, lekko kwaśna, kwaśna, lekko zasadowa, miękka, twarda, średnio twarda
POKARM: Żywy, mrożony, suchy
ŻEROWANIE: Środek, przy tafli wody,
ROZMNAŻANIE:Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 2 - 3 lata
CENA: 6 -25 ZŁ

OPIS: Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Ojczyzną jest Półwysep Indochiński i wody z obszaru dorzecza rzeki Mekong i Menam (Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam). Spotykany również na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. Introdukowany został w innych krajach (Indonezja, Malezja), jak również na innych kontynentach takich jak Ameryka Południowa i Środkowa. W naturze Bojownik syjamski zamieszkuje zbiorniki wodne takie jak stawy, jeziora, zalewowe sadzawki i rozlewiska, kanały czy pola ryżowe. Występuje w większości niewielkich zbiorników także tych ubogich w tlen. Obecnie w naturze narażony jest na wyginięcie ze względu na degradację jego naturalnych siedlisk które przekształcane są na tereny rolnicze lub miejskie.
Bojownik syjamski dorasta do 6 – 7 cm długości o kształcie wydłużonym z długą i wysoką płetwą grzbietową zajmującą prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe i brzuszne są wąskie i wydłużone. W naturze jego ubarwienie uzależnione jest od miejsca występowania – przeważnie brunatne, zielone lub czerwone połyskujące różnymi kolorami. W warunkach hodowlanych wyselekcjonowano różnorodne odmiany barwne – dotyczy to głównie samców które są bardziej okazałe i mają wydłużone płetwy.
Otwór Bojownika wspaniałego jest skierowany ku górze i posiada mocno uzębioną szczękę. Jest rybą aktywną za dnia żyjącą od 2 do 3 lat. Jako przedstawiciel ryb labiryntowatych wyposażony w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt (umożliwia on oddychanie powietrzem atmosferycznym, przez co pozwala żyć tym rybom w wodzie ubogiej w tlen).

Polecamy:   Gurami złote (Trichogaster trichopterus gold)

ODŻYWIANIE: Jest drapieżnikiem i na jego dietę składają się głównie pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Żywi się głównie drobnymi bezkręgowcami, larwami i narybkiem innych ryb. Nie jest rybą wybredną ale w warunkach akwariowych ale najchętniej zjada rureczniki, larwy komara, wodzień, ochotkę, dafnię, grindale czy narybek innych ryb. Można podawać mu pokarmy suche, mrożone lub skrobane mięso.

AKWARIUM: Bojownik syjamski nie jest rybą zbyt wymagającą jeśli chodzi o warunki hodowlane. Pojedynczego samca możemy już hodować w akwarium o pojemności 20-30l jednak najlepiej trzymać samca wraz z kilkoma samicami dla których należy zapewnić zbiornik o pojemności 50 – 60 litrów. Zbiornik z haremem powinien być dość gęsto obsadzony roślinnością i wyposażony w liczne elementy które zapewnią schronienie samiczką. Akwarium powinno być wyposażone w odpowiednią filtrację oraz grzałkę która zapewni w akwarium odpowiednią temperaturę wody (24 – 30° C). pamiętać należy także o regularnej podmianie wody.
Ryby należy trzymać w akwarium przykrytym ale zapewniającym rybom dostęp do powietrza atmosferycznego (niezbędna by utrzymać stałą temperaturę wody i powietrza znajdującego się nad powierzchnią wody). W akwarium powinny znaleźć się także rośliny pływające wśród których bojowniki budują swoje gniazda.

ROZMNAŻANIE: W naturalnym środowisku bojownik wspaniały przystępuje do tarła na zasadzie dominacji nad rywalami poprzedzone walkami. Zachowanie to jest wynikiem naturalnego doboru, w którym do rozrodu przystępuje silniejszy osobnik.

W warunkach akwariowych Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach. W czasie tarła nie należy zbiornika napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła gdy samiec odpędza samicę należy ją odłowić z akwarium.
Do rozwoju ikry niezbędna jest odpowiednio przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

Polecamy:   Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis)

UWAGI: BOJOWNIKÓW NIE POWINNO SIĘ TRZYMAĆ W KULI.
Nie należy trzymać dwóch samców w jednym zbiorniku – będą ze sobą walczyć.