Bolbitis Heudelota (Bolbitis Heudelotii)

Bolbitis Heudelota (Bolbitis Heudelotii) – to piękna paproć o soczyście zielonych liściach, pochodzi z Afryki i jest niezwykle dekoracyjną rośliną akwariową.

NAZWA: Bolbitis Heudelota
SYNONIMY:
RODZINA: Lomariopsidaceae
POCHODZENIE:Afryka
WYSOKOŚĆ: 30 - 40 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie - średnie
WODA: Temperatura: 14 – 28°C,
Twardość: miękka,
pH: 5.0 - 7.2
TEMPO WZROSTU: Wolne
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Naturalnym miejscem występowania tej pięknej rośliny są rejony zwrotnikowe i podzwrotnikowe Afryki Zachodniej. Spotykany jest nad brzegami jak i w wodach płynących, gdzie rośnie przyczepiony za pomocą chwytników do kamieni i korzeni, rzadziej w piaszczystym lub kamienistym gruncie. W warunkach naturalnych dorasta do 50 cm wysokości – w warunkach akwariowych zazwyczaj osiąga wysokość 30 – 40 cm.
Bolbitis Heudelota to okazała i dekoracyjna paproć charakteryzująca się płożącym, ciemnozielonym kłączem z którego wyrastają liście na długiej i prostej łodydze. Liście dość sztywne, o nieregularnym kształcie, szeroko się rozprzestrzeniające. Korzenie słabo rozwinięte, koloru brązowego.
Jest cenioną przez akwarystów rośliną m.in. za atrakcyjny wygląd a także za odporność na zjadanie przez ryby (prawdopodobnie przez smak).

UPRAWA: Bolbitis Heudelota jest rośliną wolno rosnącą i mało wymagającą. Dobrze rośnie w rożnych warunkach oświetleniowych, poradzi sobie nawet przy niewielkiej ilości światła. Od ilości światła uzależniona jest barwa rośliny – im słabsze oświetlenie tym kolor liści jest ciemniejszy. Przy mocnym oświetleniu, podobnie jak anubiasy roślinę pokrywają glony.
Woda o temperaturze od 14 do 28°C powinna miękka i lekko kwaśna. Bolbitis Heudelota najlepiej rozwija się w akwariach z regularnie, odświeżaną wodą wzbogacaną dwutlenkiem węgla. Lubi lekki ruch wody i najlepiej rozwija się umieszczona w pobliżu wylotu wody z filtra.
Jest rośliną która dość długo adoptuje się do nowych warunków akwariowych, także dziele zbyt młodego kłącza skutkuje długim okresem regeneracji rośliny i powrotu do normalnego tempa wzrostu.

Polecamy:   Bakopa południowa - (Bacopa australis)

SADZENIE I ROZMNAŻANIE: Rośliny tej nie sadzimy w podłożu a przytwierdzamy za pomocą np. żyłki do korzeni, kamieni czy lignitów. Roślinę ta osiąga spore rozmiary i najlepiej jej sadzonki umieszczać na 2 lub 3 planie. Bolbitis Heudelota z czasem oplecie korzeniami te elementy i nie będzie potrzebował dodatkowe mocowania. Korzenie rośliny powinna delikatnie opływać woda co sprawi że roślina będzie pięknie rosła.
W akwariach rozmnażany jest poprzez cięcie pędów i kłaczy które przytwierdzamy do podłoża. Czasem rozmnaża się poprzez wytwarzanie młodych roślin potomnych.

NAWOŻENIE: Nie wymaga nawożenia. Podawanie CO2 wspomaga wzrost rośliny.

UWAGI: Roślinę tą sprowadzono do Europy po raz pierwszy w roku 1965