Brzana ssąca (Garra rufa)

Brzana ssąca (Garra rufa) – dość znana ryba choć w akwariach rzadko spotykana. Brzanka ssąca znana jest głównie z salonów SPA w których jest wykorzystywana jest komercyjnie.

NAZWA: Brzana ssąca (Garra rufa)
INNE NAZWY: Cudak kamienny, Doctor fish
RODZINA: Karpiowate (Cyprinidae)
BIOTOP: Azja, Europa
ROZMIAR: Średni 14 cm
AKWARIUM: Duże, min. długość 120 cm
WODA: Temperatura: 15-28°C,
ph – 6,0-8,0;
twardość: GH: 5-25°n
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 – 7 lat
CENA: 3 - 6 ZŁ

OPIS: Brzana ssąca jest gatunkiem występującym w południowej części Euroazji. Zamieszkuje głównie wody Jordanu, Eufratu, Tygrysu i Orontes a także południową Turcję i północną Syrię. Jest gatunkiem który przystosowuje się do różnych środowisk. Osobniki tego gatunku zamieszkują rzeki, strumienie, większe i mniejsze jeziora a nawet zamulone sadzawki. Lubi wody czyste, dobrze natlenione wody.
Garra rufa to ryby dorastające do około 14 cm długości. Między samcem a samicą brak większych różnic.
Brzany ssące to ryby charakteryzujące się wydłużonym, cylindrycznym ciałem o ubarwieniu szarobrunatnym z metalicznym połyskiem. Posiadają przyssawkę przy dolnej wardze, dzięki czemu ryba może przyssać się do skał i kamieni nawet przy mocnym nurcie wody.

ODŻYWIANIE: W warunkach naturalnych ryby te żywią się glonami oraz drobnymi organizmami które znajduje wśród skał i kamieni. W akwariach chętnie przyjmują niemal każdy rodzaj pokarmu.
Dieta tych ryb powinna być urozmaicona, zawierać powinna zarówno pokarmy roślinne jak i pochodzenia zwierzęcego.

AKWARIUM: Ryby tego gatunku preferują czystą i przejrzystą wodę a także jasne oświetlenie. Brzanka ssąca jest gatunkiem stadnym, dlatego dla kilku osobników tego gatunku przeznaczony powinien być zbiornik o długości co najmniej 120 cm. Zbiornik powinien być częściowo zarośnięty, dzięki czemu ryby będą miały naturalne kryjówki. Garra rufa jest gatunkiem który najlepiej sprawuje się trzymany w stadzie. Pojedyncze osobniki tego gatunku stają się w stosunku do podobnie wyglądających ryb.

Polecamy:   Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes)

ROZMNAŻANIE: Garra rufa dość łatwo rozmnaża się w akwariach. Ryby te rozmnażamy w odpowiednio przygotowanych zbiornikach tarliskowych. Rozmnażają się w parach lub większej grupie.
Akwarium powinno mieć minimum 40 litrów pojemności. Dno powinno być wyposażone ruszt ikrowy lub sporą ilość mchu lub innych drobnych roślin. Do tak przygotowane akwarium odławiamy dobraną parę lub kilka ryb. Ryby do tarła zachęcimy obficie je karmiąc żywym pokarmem oraz podmieniając sporą część wody na chłodniejszą.
Garra rufa rozrzucają ikrę po dnie zbiornika. Po złożeniu ikry ryby odławiamy – mogą zjeść ikrę. Młode karmimy larwami artemii i pierwotniakami. Gdy podrosną można przechodzić na większe pokarmy także suche.

UWAGI: Garra rufa to ryby które są wykorzystywane w kosmetyce (peeling naturalny) oraz przy leczeniu chorób skóry np. łuszczycy. Wykorzystuje się do tego populacje ryb które przystosowały się do życia w ciepłych źródłach. Ryby te odżywiają się martwym naskórkiem zwierząt i ludzi.