Bucephalandra – roślina z Borneo

Bucephalandry – endemiczne rośliny pochodzące z Borneo i są przedstawicielami rodziny Araceae. To piękne i stosunkowo rzadkie rośliny akwariowe które zyskują coraz większą popularność.

Bucephalandra to nazwa niewielkiej grupy roślin wodno-lądowych pochodzących z wyspy Borneo. Są roślinami z rodziny Araceae do której należą między innymi tak popularne rośliny akwariowe jak Anubias i Cryptocoryny. Do tej ostatniej zostały porównane gdy je odkryto. Rośliny te charakteryzują się grubymi, ciemnymi liśćmi, niewielkimi przyrostami oraz płożącym kłączem – podobnie jak u anubiasa.

POCHODZENIE: Rośliny te znane są od 1858 roku, jednak dopiero teraz stają się popularne wśród europejskich akwarystów. Ich nazwa pochodzi od imienia czarnego konia Aleksandra – Bucephalusa. W akwarystyce rośliny te pojawiły się niedawno, w latach 2005 – 2006. Bucki czyli Bucephalandry szybko zyskały dużą popularność m.in. w Japonii.
Wszystkie Bucephalandry to gatunki endemiczne z wyspy Borneo – największej wyspy Archipelagu Malajskiego. Wyspa ta jest jednym z najsłabiej rozpoznanym miejsc na Ziemi. Do dnia dzisiejszego odnajdywane są tam nowe gatunki/odmiany także omawianych Bucephalandr.
Bucephalandry to rośliny wodno-lądowe które najczęściej występują na brzegach rzek, strumieni czy wodospadów. Żyją głównie w zacienionych miejscach, wśród skał i kamieni do których przytwierdzają się za pomocą twardych korzeni. Rosną zarówno pod jak i pod wodą.

W AKWARIUM: Bucephalandry możemy hodować w akwariach jak i paludariach. Są to rośliny które nie mają dużych wymagań i są raczej bezproblemowe w uprawie. Podobnie jak wyżej wspominane Cryptocoryny w wyniku stresu związanego z nagłymi zmianami parametrów światła, wody, rośliny te mogą tracić liście – u Cryptocoryn nazywa się to chorobą Kryptokorynową.
Aby utrzymać te rośliny w dobrej kondycji należy zapewnić im oświetlenie na poziomie około 0,5W/l oraz nawożenie wody w składniki mineralne oraz CO2. Woda powinna mieć temperaturę 22 – 28º C, miękka do średnio-twardej. Przy zbyt małej ilości światła Bucephalandry rosną dalej ale już tak pięknie nie wybarwiają się.

Polecamy:   Hygrophila pinnatifida

SADZENIE: Bucephalandry to rośliny które podobnie jak Anubiasy rosną przyczepione do kamieni, korzeni i innych elementów. Bucephalandry posiadają mocny system korzeniowy który najlepiej rozwija się na twardych powierzchniach takich jak kamienie, skały czy lawa wulkaniczna. Korzenie bardzo mocno przytwierdzają się nawet do śliskich kamieni. Do przymocowania tych roślin najlepiej użyć cienkiej żyłki lub kleju.

UWAGI: Obecnie w handlu dostępnych jest około 200 odmian/nazw handlowych tych roślin. Nazwy handlowe zwykle zgodne są z nawami regionów, rzek lub stanów w obrębie których rosły w naturze. Czasem nazwy pochodzą od kształtów liści i ich barwy.