Danio choprae (Danio choprae)

Danio choprae – niewielka, łagodnie usposobiona ryba z rodziny karpiowatych hodowana w akwariach. Nieco mniej popularna niż inne gatunki Danio.

NAZWA: Danio choprae (Danio choprae)
SYNONIM: Brachydanio choprai (Hora, 1928),
Danio choprai Hora, 1928
RODZINA: Karpiowate (Cyprinidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały 3 – 3,5 cm
AKWARIUM: Średnie, minimalna pojemność 45l
WODA: Temperatura: 20 - 26°C,
pH 6,5-7,5,
twardość do 11°dH
POKARM: Żywy, mrożony, suchy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 – 5 lat
CENA: 5 - 10 ZŁ

OPIS: Danio choprae to ryba pochodząca z Azji a dokładniej z Birmy. Jest to gatunek endemiczny występujący w dorzeczu rzeki Ayeyarwady. Zamieszkuje niewielkie górskie rzeki i strumienie o dość silnym nurcie, dobrze natlenione i częściowo porośnięte roślinnością.
Danio choprae to niewielka ryba dorastająca do 3 – 3,5 cm. Ryby te charakteryzują się wrzecionowatym, bocznie spłaszczonym ciałem. Gatunek ten jest bardzo pięknie ubarwiony z ciemnymi pasami przebiegającymi w poprzek ciała. Samce w porównaniu do samic są bardziej intensywnie ubarwione ale są nieco mniejsze i chudsze w części brzusznej.
Danio choprae to gatunek spokojny i towarzyski żyjący w stadzie. Zajmuje środkową i przypowierzchniową część zbiornika.

ODŻYWIANIE: W naturze ryby te żywią się pokarmami pochodzenia zwierzęcego, głównie są to spadające do wody drobne owady i ich larwy.
W akwarium ich dieta także opierać powinna się o takie pokarmy (solowiec, oczlik lub drobna larwa ochotki i komarów). Przyjmują także pokarmy płatkowe i drobny granulat. Dieta powinna być urozmaicona.

AKWARIUM: Danio choprae to niewielka ryba ale żyjąca w stadzie dlatego akwarium w którym zamieszkają powinno mieć przynajmniej 45l (50 cm długości). Zbiornik powinien być wyposażony w liczne dekoracje w postaci korzeni, otoczaków oraz roślin których nie powinno być zbyt dużo. Danio choprae jest gatunkiem który potrzebuje sporej ilości miejsca do pływania.
Pod względem technicznym akwarium powinno posiadać wydajną filtrację, wytwarzającą spory prąd wody, oświetlenie powinno być przytłumione np. roślinami pływającymi a sam zbiornik powinien być przykryty gdyż ryby te są doskonałymi skoczkami.
W zbiorniku powinno się trzymać grupkę liczącą minimum 10 sztuk tych pięknych ryb. Są to ryby dość żywiołowe oraz towarzyskie. W akwarium powinny przebywać w towarzystwie podobnej wielkości ryb.

Polecamy:   Brzanka sumatrzańska (Puntius tetrazona)

ROZMNAŻANIE: Gatunek jajorodny. Tarło należy przeprowadzić w odpowiednio przygotowanym zbiorniku tarliskowym. Akwarium o pojemności około 20 litrów musimy wyposażyć w ruszt ikrowy lub dno wyłożyć drobnymi roślinkami. Woda w zbiorniku powinna być miękka o odczynie zbliżonym do obojętnego i temperaturze około 26°C. Do przygotowanego zbiornika wpuszczamy stado ryb w podobnych ilościach samców i samic. Karmimy je obficie najlepiej żywym pokarmem. Po około 2-3 dniach powinno odbyć się tarło. Samice składają do kilkudziesięciu ziaren ikry, po złożeniu której tarlaki należy odłowić by nie zjadły ikry. Larwy wylęgają się po 48 godzinach. Przez pierwsze dwa dni są nieruchome. Po tym czasie należy je dokarmiać bardzo drobnymi pokarmami najlepiej pierwotniakami. Młode rybki rosną stosunkowo wolno i po około trzech miesiącach nabierają dopiero barwy dorosłych ryb.