Dekoracje w akwarium

Akwarium może stanowić ciekawy element dekoracyjny w naszych mieszkaniach, aby tak się stało musimy zadbać o odpowiedni wystrój akwarium. Zakładając akwarium mamy do dyspozycji liczne elementy dekoracyjne które pomogą nam stworzyć ciekawe akwarium.

Zakładając akwarium powinniśmy dążyć do tego by nasz zbiornik wyglądał jak najbardziej naturalnie – akwarium powinno być skrawkiem natury. Wśród licznych elementów dekoracyjnych dostępnych na rynku większość z nich to elementy spotykane w naturalnych zbiornikach. Na rynku dostępne są także plastikowe lub ceramiczne dekoracje które nie są pożądane w akwariach.
Zastosowanie naturalnych dekoracji to nie tylko naturalny wygląd akwarium ale i naturalne kryjówki dla ryb i innych zwierząt akwariowych.

Zakładając akwarium będziemy musieli je wyposażyć w szereg różnych, mniej lub bardziej potrzebnych elementów wyposażenia. Poniżej przedstawimy najbardziej potrzebne materiały do założenia dekoracyjnego akwarium.

Podłoże. To jeden z najważniejszych elementów tworzących akwarium. Zakładając akwarium mamy spory wybór podłoży. Możemy użyć podłoży naturalnych w postaci piasku, płukanych żwirów czy drobnego bazaltu. Planując zbiornik dużą ilością żywych roślin można pod piasek lub żwir zastosować specjalne substraty dla roślin lub ziemię ogrodową. Jak założyć akwarium na bazie ziemi ogrodowej przeczytasz tutaj.
Dla zbiorników z dużą liczbą roślin a także dla zbiorników z krewetkami dostępne są specjalne podłoża aktywne które pomogą nam utrzymać krewetki i rośliny w dobrej kondycji.
Dostępne są także sztucznie barwione podłoża takie jak np. piasek kwarcowy. Można z powodzeniem zastosować w akwariach pod warunkiem że będą odpowiedniej jakości i koloru.

Kamienie i skały. Często w akwariach jako dekoracji używa się kamieni i różnej wielkości skał. Pamiętać należy żeby użyć takich materiałów by nie wydzielały do wody żadnych substancji oraz nie zmieniały parametrów wody. W zależności od naszych preferencji oraz zasobności portfela możemy użyć kamieni i skał krajowych takich jak otoczaki, piaskowiec czy bazalt. Dostępne są one w sklepach akwarystycznych a także w ogrodniczych gdzie oferowane są w dużo niższych cenach. Jeśli ktoś ma dostęp do kamieniołomu, żwirowni lub rzeki może samemu poszukać atrakcyjnie wyglądających fragmentów skał i kamieni.
Oferta sklepów akwarystycznych to także skały sprowadzane z egzotycznych rejonów świata a najpopularniejsze i najbardziej dekoracyjne to skały pochodzące z Azji: Manten Stone, Dragon Stone czy Scenery Stone.

Drewno. Równie często jak kamienie i skały w naszych akwariach można spotkać drewniane elementy dekoracyjne, które wyglądają bardzo naturalnie. Najczęściej w akwariach spotykane są korzenie drzew. Używamy głównie korzeni importowanych z egzotycznych krajów, rzadziej krajowych. Z krajowych korzeni używamy głównie korzenie drzew liściastych, często pochodzących z torfowisk. Pamiętajmy by przed włożeniem do akwarium korzenie muszą być odpowiednio spreparowane.
Oprócz korzeni możemy użyć suchych, zdrowych gałęzi drzew liściastych które podobnie jak korzenie przed włożeniem do zbiornika należy odpowiednio spreparować.
Lignit czyli kawałki węgla brunatnego, które zachowały strukturę drewna. Kawałki lignitu zmieniają parametry wody: zakwaszają i zmiękczają wodę a czasem zabarwiają na herbaciany kolor. Obecnie dość rzadko spotykany w akwariach, najczęściej używany jako podłoże dla takich roślin jak Anubias czy microsorium (bardzo łatwo wrastają w jego strukturę). Decydując się na kawałki lignitu najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednio spreparowane kawałki, ponieważ niespreparowany wymaga długiego moczenia.

Rośliny. W akwariach spotykamy rośliny żywe lub sztuczne. Podobnie jak ja, także większość akwarystów używa do swoich aranżacji roślin żywych. Żywe rośliny wpływają korzystnie na akwarium i jego mieszkańców. Rośliny w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla zamieniając go na tlen. Pochłaniają także szkodliwy amoniak który jest produktem przemiany materii zwierząt akwariowych. Żywe rośliny to konkurencja dla niepożądanych glonów, schronienie a także element niezbędny do odbycia tarła niektórych gatunków ryb.
Więcej o roślinach akwariowych piszemy tutaj.

Inne naturalne dekoracje. W naszych akwariach często goszczą także inne, drobniejsze ozdoby naturalne a najczęściej spotykane są:
łupiny kokosowe. Pełnią nie tylko rolę dekoracji są także miejscem schronienia, rozrodu a także źródłem pożywienia. O łupinach orzecha kokosowego piszemy tutaj.
bambus. Także stosowany jest w akwariach. W akwariach używamy zdrewniałych, lekkich rurek które służą za schronienie a także jako element na którym szczepimy mchy i inne rośliny. Kupując bambusowe rurki należy zwrócić uwagę żeby nie były one impregnowane lub lakierowane.
liście i szyszki. W akwariach często spotykane są dekoracje w postaci liści lub szyszek. Do tych celów używa się liści takich drzew jak dąb, buk, migdałecznik czy brzoza. Z szyszek w akwariach stosowane są szyszki Olchy czarnej. Zarówno szyszki jak i liście przed włożeniem do zbiornika powinny być dobrze wysuszone. O zastosowaniu liści w akwarium piszemy tutaj.

Ozdoby sztuczne. Aktualnie na rynku dostępne są także elementy wystroju akwarium które wykonane są z plastiku lub ceramiki. Najczęściej występują w postaci sztucznych roślin oraz ceramicznych zamków, skał i kryjówek.

Sztuczne rośliny. To doskonały wybór dla osób które posiadają akwaria gdzie trzymane są gatunki ryb które żywią się żywymi roślinami. Bywają także używane w akwariach tarliskowych i do maskowania osprzętu w akwarium. Sztuczne rośliny często spotykane są u akwarystów którzy rozpoczynają przygodę z akwarystyką.
Obecnie na rynku jest dość spory wybór sztucznych roślin, w większości są to produkty dobrej jakości, odwzorowujące żywe odpowiedniki.

Elementy ceramiczne. Wśród ceramiki która trafia do naszych zbiorników możemy wymienić kilka grup produktów:
Ozdobne ceramiczne inkubatory. Występują one w postaci ceramicznych (glinianych) rurek o różnej średnicy które są przeznaczone głównie dla ryb z rodziny zbrojnikowatych.
Ceramiczne zamki, wraki, szkielety itp. Są to ozdoby które dość często goszczą w akwariach początkujących akwarystów. Do niektórych egzemplarzy można podłączyć pompkę powietrza (brzęczek) i wprawić niektóre elementy w ruch. Takiego typu ozdoby w akwariach wyglądają nienaturalnie i mogą być źródłem stresu u ryb.
Ceramiczne skały, korzenie i wodospady. To kolejna grupa ozdób które goszczą w akwariach, te imitują naturalne kamienie i skały a także wodospady które wyposażone są w pompkę zasilaną powietrzem lub elektryczną.
W akwariach często zastosowanie znajdują inne ceramiczne ozdoby które stworzone zostały do zupełnie innych celów. Do tej grupy zaliczyć możemy np. ceramiczne doniczki czy kawałki cegły dziurawki. Są to elementy które wyglądają niezbyt naturalnie ale często są idealnymi miejscami do kryjówek czy odbywania tarła przez naszych podopiecznych.

Pamiętajmy aby umieszczane przez nas elementy wystroju akwarium, zarówno te pochodzenia naturalnego jak i elementy z tworzyw sztucznych pochodziły od sprawdzonych i renomowanych dostawców. Kupując ozdoby, zwłaszcza te wyprodukowane z tworzyw sztucznych i ceramiki z mniej znanych firm lub „firemek” możemy natchnąć się na produkty które pod wpływem wody zaczną zmieniać swój wygląd, zmieniać parametry wody, mogą być toksyczne a to może być czynnikiem który znacznie zredukuje nam żywą obsadę w zbiorniku.

Dlatego serwis akwariumdomowe.pl proponuje by w naszych akwariach znalazły się ozdoby i dekoracje pochodzenia naturalnego w postaci żywych roślin, korzeni i gałęzi, kamieni i skał oraz elementów w postaci łupin kokosa czy bambusowych rurek.