DIY – Domowe pokarmy roślinne dla zbrojników

Tym razem kilka sposobów na urozmaicenie diety popularnych glonojadów czyli zbrojników o pokarmy roślinne domowej roboty.

Mimo że popularne ryby z rodziny Zbrojnikowatych nazywane są glonojadami to tylko nieliczne gatunki żywią się glonami. Nawet jeśli mamy w akwarium typowego „glonojada” to zasoby pokarmu w postaci glonów kiedyś się skończy i będziemy musieli podać pokarm zastępczy np. w postaci pastylek dla glonojadów. Dietę zbrojników możemy oprzeć o pokarmy roślinne które możemy przygotować sami specjalnie dla zbrojników. Pokarmy te mogą być podstawowym źródłem pokarmu lub uzupełnieniem diety tych sympatycznych ryb.

POKARM MROŻONY: Jako składniki do pokarmu mrożonego możemy użyć następujących warzyw: marchew, kalafior, brokuł, brukselka, groszek.
Wybrane przez nas warzywa gotujemy w nieosolonej wodzie do miękkości, odcedzamy, porcjujemy i mrozimy. Podajemy rozmrożone.
Warzywa możemy przed zamrożeniem rozdrobnić np. za pomocą blendera, wymieszać i zamrozić – taką karmę przygotowują nie tylko hodowcy zbrojników, popularna jest także wśród hodowców takich ryb jak ryby z rodziny Tropheus. Taką karmą z chęcią żywią się inne ryby akwariowe takie jak np. molinezje, brzanki czy gupiki itp.

POKARM SUSZONY: Jako składników możemy użyć warzyw używanych do pokarmu mrożonego. Rozdrobnione warzywa suszymy np. w piekarniku. Ważne by karmę dobrze wysuszyć, niedosuszona karma zacznie nam pleśnieć. Suszona karma w zależności od użytych składników tonie od razu lub chwilę po namoczeniu.
Dodatkowo możemy suszyć pojedyncze plastry warzyw i owoców. U mnie dużym powodzeniem cieszy się np. suszony banan.

POKARM ŚWIEŻY: Zbrojnikom możemy podawać także świeże lub sparzone warzywa i owoce. Na karmę może posłużyć nam następujące warzywa i owoce: ogórek, cukinia, papryka, pomidor, dynia, szpinak, sparzona sałata, jabłko, sparzone liście pokrzywy, arbuz czy brzoskwinia. Pamiętajmy żeby z podawanych owoców i warzyw usunięte zostały wszystkie pestki i skórka. Zarówno warzywa jak i owoce najlepiej nabić na wykałaczkę lub metalowy szpikulec (może być widelec lub łyżeczka) który wbijamy w podłoże – nie każde warzywo i owoc od razu tonie! Podawane pokarmy nie powinny pozostawać w akwarium dłużej niż 3 dni.

Polecamy:   Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.)

Poszczególne owoce lub warzywa są mniej lub chętniej spożywane przez naszych podopiecznych uzależnione jest to od przyzwyczajenia i preferencji żywieniowych poszczególnych ryb.