DIY – Modernizacja oświetlenia w akwarium

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów akwarium. Zwykle źródłem światła w akwariach są świetlówki które coraz częściej zastępowane przez różnego rodzaju LED’y. Dzisiaj przedstawiamy wam nasz patent na wymianę oświetlenia w standardowej pokrywie.

Do modernizacji trafiła do nas pokrywa z akwarium profilowanego o pojemności 112 litrów. Jest to pokrywa firmy Diversa która dysponuje oświetleniem w postaci dwóch świetlówek T8 o mocy 18 W. Oświetlenie te uległo awarii i zastąpiono je dwoma świetlówkami LED o mocy 7,5 W, z dodatkowym, niebieskim oświetleniem LED. Oświetlenie te nie zdało egzaminu – nawet Anubias miał ciężko dlatego pokrywa trafiła na warsztat akwariumdomowe.pl.

Dotychczasowe oświetlenie zostanie zastąpione oświetleniem opartym na diodach PowerLed o mocy 1 Watt. Standardowo pokrywa ta dysponowała oświetleniem o mocy 36 Watt by je zastąpić powinno wystarczyć 25 W LED.

Do przebudowy oświetlenia w akwarium potrzebować będziemy następujących komponentów:

– Radiator do odprowadzania ciepła. My użyjemy profilu aluminiowego o szerokości 16 cm który został docięty przez sprzedawcę na odpowiednią długość (74 cm). Do profilu dokupiony został przeźroczysty klosz z pleksi oraz zaślepki z PCV.

– Diody PowerLED o mocy 1W i barwie światła 6000 – 6400 K. Dodatkowo potrzebować będziemy podstawki PCB do których przylutujemy diody. Można kupić gotowe diody, przylutowane diody na podstawkach.

– Pasta termoprzewodząca. Służyć będzie do odprowadzenia ciepła z diody na podstawkę PCB. Gdy kupujemy gotowe diody na podstawkach nie będziemy potrzebować już pasty.

– Klej termoprzewodzący. Jest niezbędny przy budowie takiego oświetlenia. Posłuży nam do przyklejenia płytek PCB na radiatorze/profilu oraz do odprowadzenia ciepła z płytek PCB na radiator.

– Zasilacz. W prezentowanej lampie zamontowane zostaną dwa zasilacze i dwa obwody z diodami. Mniejszy obsługiwał będzie 8 diod zaś większy 17. Są to zasilacze stałoprądowe (300 mA) przeznaczone do zasilania takiego typu diod.

Polecamy:   DIY – Pokarm mix dla ryb akwariowych

– Przewody elektryczne, spoiwo lutownicze, śruby nakrętki itp.

– Narzędzia. Oprócz lutownicy potrzebować będziemy kilku podstawowych narzędzi takich jak śrubokręt, ostry nożyk czy wkrętarka z wiertłami do metalu.

Jak już zaopatrzymy się w niezbędne elementy i chęci możemy przystąpić do przebudowy oświetlenia w pokrywie. Prace z tym związane najlepiej podzielić na kilka etapów.

– Etap I. Czyli demontaż starego oświetlenia. Z pokrywy musimy osunąć wszystkie elementy dotychczasowego oświetlenia takie jak świetlówki, przewody, zasilacze czy uchwyty tych elementów. Usunąć należy także plastikowe osłony/korytka które kryją w sobie zasilacze i startery tradycyjnych świetlówek. Jak widać na zdjęciach w naszej pokrywie zdemontowano już wcześniej te wszystkie elementy w miejsce których zamontowano dwie świetlówki LED oraz niebieski wąż led który zdemontowaliśmy.– Etap II. Montaż radiatora w pokrywie. Docięty na wymiar radiator umieszczamy w pokrywie tak by nie zakrywał otworu służącego do karmienia ryb itp. prac. W prezentowanej pokrywie idealnie wpasował się między tylną krawędź pokrywy a wzmocnienie otworu technicznego pokrywy.
Do montażu wykorzystaliśmy istniejące już w pokrywie 4 otwory. Montując radiator do pokrywy pamiętajmy by nie przylegał on całą swą powierzchnią do pokrywy. Najlepiej jak między radiatorem a pokrywą będzie kilku milimetrowa szpara która poprawi odprowadzanie ciepła. Dużym plusem tej pokrywy są otwory w tylnej części pokrywy które zapewnią dobrą cyrkulację powietrza pod pokrywą. Jak już poradzimy sobie z montażem radiatora możemy dla wygody zdemontować z pokrywy.


Etap III. Klejenie podstawek i lutowanie. Przed przystąpieniem do tego etapu prac najlepiej rozrysować sobie na radiatorze pomocnicze linie na których zaznaczymy sobie miejsca w których przykleimy płytki z diodami. Płytki z diodami lub bez tak jak w naszym przypadku przyklejamy za pomocą kleju termoprzewodzącego. Na tym etapie pamiętajmy by tak umieścić płytki by łatwo się nam później lutowało między sobą. Najlepiej utworzyć szereg diod których bieguny dodatnie skierowane będą w tym samym kierunku.
Gdy do radiatora przykleiliśmy same podstawki PCB to czas by przylutować do nich diody. Pamiętajmy żeby między diodą a podstawką znalazła się pasta termoprzewodząca a bieguny diod powinny być zgodne z tymi na płytkach PCB (lutujemy + do +).

Polecamy:   Nawożenie: Pałeczki nawozowe

– Etap IV. Łączenie płytek PCB. To etap który powinien być zaplanowany gdy klejone były diody do radiatora. Podstawki łączymy w szereg lub tak jak w naszym przypadku w dwa szeregi po kilka, kilkanaście diod. Do tego celu używamy izolowanego przewodu o niewielkiej średnicy – zwykle używamy o średnicy od 0,25 do 0,5 mm². Diody łączymy szeregowo tj. z minusa jednej diody przechodzimy na plus następnej tak by uzyskać wcześniej zaplanowane ilości diod w szeregu. U nas są to dwa obwody 17 i 8 diod które zasilane będą z osobnych zasilaczy.
Na tym etapie prac należy przylutować przewody doprowadzające prąd do naszych obwodów.

– Etap V. Końcowy montaż. Do pokrywy przykręcamy z powrotem nasz radiator a przewody doprowadzające prąd do oświetlenia wyprowadzamy na zewnątrz, najlepiej na tył pokrywy.
Czas na zasilacze. Możemy je umieścić na pokrywie lub osobno w hermetycznej obudowie. W tej pokrywie zasilacze przykręcone zostały do tylnej części pokrywy. Do zasilaczy doprowadzić należy przewody z wtyczką i włącznikiem jeśli jaki potrzebujemy.
GOTOWE. Nasza zmodernizowana pokrywa jest gotowa. Umieszczamy na akwarium i cieszymy się nowym światłem.


UWAGA!!! Budując oświetlenie do swojego akwarium bazując na informacjach z powyższego artykułu lub innych artykułach robisz to na Własną odpowiedzialność! Pamiętaj że zasilacze zasilane są z sieci 230 V a porażenie takim napięciem grozi śmiercią!