Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa)

Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa) – żyworodna ryba hodowana w akwariach z rodziny piękniczkowatych. Pochodzi z USA A w naszych akwariach jest niezbyt popularna.

NAZWA: Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa)
INNE NAZWY: Drobniczka
SYNONIM: Least Killifish
RODZINA: Piękniczkowate (Poeciliidae)
BIOTOP: Ameryka Środkowa
ROZMIAR: Mały, samce do 2 cm, samice do 3 - 35 cm
AKWARIUM: Małe - średnie długość dla kilku sztuk 30 cm
WODA: Temp.: 20 - 26ºC,
pH: 7.0 - 8.0 pH,
twardość: 5 - 20 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, pokarm roślinny.
ŻEROWANIE: Przy tafli wody
ROZMNAŻANIE: Żyworodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 2 - 3 lata
CENA: 3 - 8 ZŁ

OPIS: Drobniczka jednodniówka jest żyworodnym gatunkiem ryb który dotarł do nas z Ameryki Północnej. Naturalne siedliska tego gatunku to stojące i wolno płynące wody na obszarze Stanów Zjednoczonych a dokładniej od Południowej Karoliny po Luizjanę. Zamieszkuje głównie wody słodkie lub o niewielkim zasoleniu. Spotykana jest na niewielkich głębokościach i gęsto zarośniętych miejscach.

Drobniczka jednodniówka to gatunek u którego dymorfizm jest zauważalny. Podobnie jak u innych żyworódek u samców płetwy odbytowe przekształcone są w gonopodium. Samce w porównaniu do samic są bardziej smuklejsze i mniejsze. Samce dorastają do około 2 cm zaś samice nawet do 3,5 cm.
Ciało Drobniczek jest wrzecionowate z brunatno-żółtym tułowiem. Przez środek ciała przebiega czarny pasek. Brzuch jasny. Płetwy ogonowa, grzbietowa oraz piersiowe przezroczyste. Na płetwie grzbietowej znajduje się mała czarna plamka.

Drobniczka jednodniówka jest gatunkiem wytrzymałym i łagodnie usposobionym. Najlepiej czuje się w większej grupie.

ODŻYWIANIE: Drobniczka jednodniówka to ryby wszystkożerne i niewybredne. W środowisku naturalnym gatunek ten odżywia się głównie planktonem oraz larwami niewielkich owadów.
W akwariach chętnie przyjmują większość podawanych pokarmów. Ich dieta może opierać na dobrej jakości karmie suchej w skład wchodzą także składniki pochodzenia roślinnego. Dieta ryb powinna być uzupełniania pokarmem i żywymi lub mrożonymi w postaci oczlików, dafnii czy larw solowca.
Drobniczka jednodniówka jest gatunkiem który chętnie zjada glony które skubie z elementów wyposażenia akwarium.

Polecamy:   Ryby żyworodne w akwarium

AKWARIUM: Zbiornik dla Heterandria Formosa czyli Drobniczki jedniodniówki nie musi być duży, dla kilku sztuk wystarczy zbiornik o pojemności 20 – 30 litrów. W zależności od ilości osobników w zbiorniku należy dobrać wielkość akwarium.
Akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością, z mocnym oświetleniem oraz wydajną filtracją. Grzałka nie jest wymagana, ryby te tolerują szeroki zakres temperatur.
Woda w zbiorniku powinna być średnio twarda o pH ok. 7. Temperatura wody powinna oscylować między 20–26 °C – w skrajnych przypadkach od 10 do 36 °C.
Gatunek ten ze względu na rozmiary najlepiej sprawdzi się w zbiornikach jednogatunkowych. Aby trzymać go w akwarium wielogatunkowym należy dobrać mu odpowiednie towarzystwo. Najlepiej trzymać je w większej grupie z rybami podobnych rozmiarów, łagodnymi oraz niezbyt ruchliwymi.

ROZMNAŻANIE: Drobniczka jednodniówka to ryba żyworodna. Z jaj rozwijających się w ciele samicy po kilku tygodniach rodzi się od 1 do maksymalnie 25 młodych drobniczek. Młode rodzą się po 3 – 4 dziennie. Młode rodzą się w pełni samodzielne i w pierwszych dniach żywią się planktonem lub larwami solowca.
Młode po około 35 dniach są już w pełni dojrzałe płciowo.

UWAGI: Drobniczka jednodniówka to jeden z nielicznych gatunków żyworódek który nie zjada swojego potomstwa.