Duch amazoński (Apteronotus albifrons)

Duch amazoński (Apteronotus albifrons) to jedna z najbardziej niezwykłych ryb spotykanych w akwariach. Znana jest także pod nazwą Duch Brazylijski.

NAZWA: Duch amazoński (Apteronotus albifrons)
INNE NAZWY: Duch brazylijski, Nożyk czarny, Black ghost knifefish,
SYNONIM: Sternarchus maximilliani Castelnau,
RODZINA: Apteronowate (Apteronotidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Duży 30 cm
AKWARIUM: Duże, min. długość 150 cm
WODA: Temperatura: 23 - 28 °C,
pH: 6.0 - 8.0 pH,
twardość: 5 - 19 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 7 - 15 lat
CENA: 12 - 25 ZŁ

OPIS: Duch amazoński pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje głównie w dorzeczu rzek Paragwaj i Parana a także w peruwiańskich dorzeczach Amazonki. Zamieszkuje głównie szybko płynące wody. W porze deszczowej spotykany także w zalanych terenach leśnych.
W warunkach naturalnych jest rybą dorastającą do 50 cm długości. W akwariach zwykle nie przekracza 30 cm.
Duch amazoński to ryba o dość specyficznej budowie ciała. Jest ono wydłużone, bocznie spłaszczone, zwężające się. Ryby te kształtem przypominają nóż. Płetwa odbytowa jest bardzo długa, ciągnie się niemal przez całą długość ciała. Jest silnie umięśniona i ciągle w ruchu, falując. Duch Brazylijski jest niemal cały koloru czarnego, jedynie na trzonie i płetwie ogonowej występują jasne przebarwienia.
Duch amazoński nie posiada łusek co sprawia że jest bardziej wrażliwy na pasożyty, zakażenia czy chemię wlewaną do akwarium.
Ryby tego gatunku potrafią pływać we wszystkich kierunkach wykorzystując przy tym narządy elektryczne które wykorzystywane są do elektronawigacji i elektrolokacji.
Narządy te wytwarzają niewielkie pole elektryczne poprzez liczne, rozmieszczone na całym ciele elektroreceptory. Są one odpowiedzialne poruszanie się, znajdowanie pokarmu, komunikacji czy odróżnianie własnego gatunku.

ODŻYWIANIE: Duch brazylijski jest gatunkiem prowadzącym głównie nocny tryb życia. Po aklimatyzacji w nowym akwarium także za dnie wychodzi z kryjówek w poszukiwaniu pokarmu.
Są to ryby drapieżne. Przyjmują głównie pokarmy żywe i mrożone w postaci larw owadów, mięso ryb, rureczniki czy dżdżownice. Są rybami zachłannymi i potrafią zjeść sporo pożywienia.

AKWARIUM: Akwarium dla Ducha amazońskiego powinno być duże, minimum 150 cm długości. Powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością z dużą ilością kryjówek w postaci kamiennych grot, gałęzi, korzeni czy ceramicznych rurek. Podłoże najlepiej w postaci drobnego żwiru lub piasku. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. Zaleca się zastosowanie roślinności pływającej która rozproszy światło.
W akwarium niezbędna jest skuteczna filtracja generująca spory ruch wody. Obowiązkowe są także regularne podmiany wody.
Duch amazoński może być hodowany w zbiornikach towarzyskich jednak należy mu dobrać odpowiednie towarzystwo. Powinny być to ryby podobnej wielkości i wymaganiach. Mniejsze gatunki ryb czy skorupiaków mogą stać się pokarmem dla ducha.

ROZMNAŻANIE: W warunkach akwariowych bardzo trudny do rozmnożenia. Ryby dostępne w handlu pochodzą z farm hodowlanych gdzie stosuje się specjalne hormony.