Filtracja w akwarium

Jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za stan akwarium jest odpowiednia filtracja wody. Odpowiednio dobrana filtracja w akwarium to odpowiednio czysta woda, zdrowe ryby oraz mniejsze prawdopodobieństwo ataku glonów.

Odpowiednia filtracja w akwarium to bardzo ważna sprawa – odpowiednio dobrana filtracja pozwoli nam utrzymać odpowiednie parametry wody. Woda w akwarium oczyszczana jest przez filtr mechanicznie, biologicznie i chemicznie. Filtr odpowiedzialny jest także za odpowiedni ruch (cyrkulację) i napowietrzenie wody.

Filtry jako urządzenia pracujące w akwarium podzielić możemy na:

  – filtry wewnętrzne. Spotykane obecnie głównie w mniejszych akwariach. Montowane są wewnątrz akwarium na bocznej lub tylnej szybie za pomocą przyssawek lub fabrycznego uchwytu. Zazwyczaj taki filtr zbudowany jest z głowicy pompującej wodę oraz odpowiedniej wielkości gąbki (która odpowiedzialna jest za filtrację mechaniczną i biologiczną), czasem taki filtr wyposażony jest dodatkowo w pojemnik na media filtracyjne takie jak ceramika czy węgiel.
  Filtry wewnętrzne to także filtry gąbkowe napędzane powietrzem z pompki do napowietrzania. Takie filtry były bardzo popularne kilkanaście lat temu teraz są mniej popularne wśród akwarystów. Filtry te aktualnie popularność swoją odzyskały wśród hodowców krewetek gdzie kilka lub kilkanaście takich filtrów napędza jedna jedna pompa.
  Do filtrów wewnętrznych zaliczamy także filtr pod żwirowy. Zbudowany jest ze specjalnego rusztu który umieszczany jest na dnie akwarium i przysypany warstwą podłoża. Za obieg wody odpowiedzialna jest pompa która zasysa wodę z poprzez podłoże i ruszt.
  Filtry zewnętrzne. Spotykane zarówno w niewielkich jak i w dużych akwariach. Filtry zewnętrzne posiadają rożną budowę ale działają na podobnej zasadzie: pobierają wodę z akwarium filtrują na zewnątrz akwarium po czym z powrotem powraca do akwarium. Filtry zewnętrzne podzielić możemy na kilka typów:
  Filtr kubełkowy. To jeden z najpopularniejszych filtrów stosowanych w akwarystyce. Zbudowany jest on z „kubła” w którym znajdują się media filtracyjne oraz głowicy w której umieszczona jest pompa. Woda do filtra doprowadzana jest za pomocą specjalnych węży. Najczęściej umieszczany jest pod akwarium (w szafce) dzięki czemu jest niewidoczny i nie hałasuje. Zaletą takiej filtracji jest spora objętość mediów filtracyjnych oraz duża ich różnorodność.
  Filtry kaskadowe. Wieszane są na zewnątrz na szybie akwarium. Woda pobierana jest z akwarium za pomocą rurki umieszczonej w akwarium a po oczyszczeniu spływa odpowiednio ukształtowaną rynną do akwarium. Filtry te są stosunkowo tanie w zakupie ale mają ograniczoną ilość miejsca na wkłady filtracyjne a ich montaż często jest możliwy po usunięciu pokrywy lub jej modyfikacji.
Polecamy:   Filtracja: Media filtracyjne

Zakładając akwarium powinniśmy dobrać do niego odpowiednią filtrację uwzględniając wielkość zbiornika, obsadę, nasze zdolności finansowe oraz różne możliwości montażu filtra. Filtr w akwarium powinien mieć odpowiednią wydajność która zapewni nam filtrację na odpowiednim poziomie. Dobierając wydajność filtra należy pomnożyć pojemność naszego akwarium przez 3 i taką wydajność w litrach na godzinę oczekiwać od kupowanego filtra. Nie jest to jednak sztywna zasada. Należy jednak przyjąć za minimum żeby filtr był wstanie przepompować w ciągu godziny przynajmniej raz całą wodę w naszym zbiorniku. Zawsze lepiej wybrać nieco mocniejszy filtr niż zbyt słaby który będzie trzeba częściej czyścić a to niekorzystnie wpływa na stabilizację zbiornika.

filtracja-w-akwarium-9

PAMIĘTAJMY: FILTR W AKWARIUM POWINIEN BYĆ WŁĄCZONY PRZEZ CAŁY CZAS TZN. CAŁĄ DOBĘ PRZEZ SIEDEM 7DNI W TYGODNIU!!