Grubowarg syjamski (Crossocheilus siamensis)

Grubowarg Syjamski (Crossocheilus siamensis) – popularna, słodkowodna ryba akwariowa potocznie nazywana Kosiarką. Chętnie hodowany w akwariach ze względu na upodobania pokarmowe – żywi się glonami.

NAZWA:Grubowarg syjamski, (Crossocheilus siamensis)
SYNONIM: Siamese Algae Eater
RODZINA: Karpiowate (Cyprinidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR:Duży do 15 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość 120 cm
WODA: Temp.: 22-26ºC, lekko kwaśna, średnio twarda
POKARM: Glony, suchy, mrożony, roślinny,
ŻEROWANIE: Przy dnie akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne,
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 lat
CENA: 5-10 ZŁ

OPIS: Środowiskiem naturalnym w którym występuje Grubowarg syjamski to strumienie i potoki Tajlandii, Malezji i Singapuru. W naturze występuje coraz rzadziej.
Kosiarki dorastają w akwariach do 15 cm. Charakteryzuje się wydłużonym, torpedowatym kształtem. Ryba jest koloru srebrno-białego z grubym, czarnym pasem wzdłuż tułowia. Posiada bezbarwne płetwy oraz parę wąsików przy pysku. Płeć raczej nie do odróżnienia, dorosłe samice są zazwyczaj trochę grubsze niż samce. W czasie stresu zmienia on barwę na szarą.
Grubowarg syjamski jest rybą aktywną, szybką i najlepiej czuje się trzymana w grupie kilku osobników tego gatunku. Trzymana pojedynczo staje się płochliwa i skryta.
Żyją do dziesięciu lat.
ODŻYWIANIE: Młode osobniki znane są ze zjadania glonów, żywią się nawet glonami z rodzaju Compsopogon (krasnorosty). Dorosłe chętnie zjadają pokarm roślinny jak i zwierzęcy. Dietę ryb należy systematycznie uzupełniać o pokarmy roślinne takie jak tabletki z dodatkiem spiruliny czy warzywa takie jak: groszek, cukinia, sałata i szpinak.

AKWARIUM: Z uwagi na rozmiary i ruchliwość Kosiarki akwarium powinno być duże o długości co najmniej 120 cm, najlepiej gęsto obsadzone roślinami. Temperatura wody powinna mieć 22–26 °C, pH od 5,5 do 8,0 (zalecane 6,5–7,0). Woda powinna być dobrze natleniona i często podmieniana na świeżą a oświetlenie silne – stymulujące wzrost glonów. Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę aby zapobiec wyskakiwaniu tych ruchliwych ryb. To niekonfliktowa, towarzyska ryba nadająca się do akwarium wielogatunkowego.

Polecamy:   DIY – Domowe pokarmy roślinne dla zbrojników

ROZMNAŻANIE: W warunkach akwariowych ryba bardzo rzadko się rozmnaża. Większość ryb dostępnych w handlu pochodzi z importu. Kosiarki odławia się i rozmnaża w Tajlandii z użyciem hormonów do stymulacji tarła.

CIEKAWOSTKA: W handlu dostępne są ryby bardzo podobne do Kosiarek nazywane fałszywymi kosiarkami (z rodzaju Epalzeorhynchos)– ryby te są podobne lecz nie żywią się glonami przez co stają się mniej atrakcyjne dla akwarysty. Cechy prawdziwego Grubowarga syjamskiego to:

    – dwa wąsy a nie cztery lub brak wąsów
    – pojedynczy środkowy pas boczny dochodzący aż na płetwę ogonową
    – górna krawędź pasa bocznego zakończona jest zygzakiem
    – łuski na grzbiecie są wyraźne