Gurami mozaikowy (Trichopodus leerii)

Gurami mozaikowy – słodkowodna ryba z rodziny guramiowatych. Przez akwarystów cenione za atrakcyjny wygląd, dużą odporność i łatwą hodowlę. Znana także jako Gurami perłowe.

NAZWA: Gurami mozaikowy
INNA NAZWA: Gurami perłowe
SYNONIM: Pearl Gourami
NAZWA ŁACIŃSKA: Trichopodus leerii
RODZINA: Guramiowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: 12 cm
AKWARIUM: duże min 100 litrów
WODA: temp.: 24-32°C
POKARM: mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE:przy tafli wody, środek
DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
5-6 lat
CENA: 5-10 ZŁ

OPIS: Gurami Mozaikowe pochodzi z Azji. Gatunek ten zamieszkuje płytkie, spokojne rzeki i strumienie w Malezji, Tajlandii, na Borneo i Sumatrze. Obecnie istnieją również populacje żyjące w Singapurze i Kolumbii. Większość ryb w handlu pochodzi z farm dalekiego wschodu i wschodniej Europy.
Gurami Mozaikowy osiąga do 12 cm długości. Tak jak pozostałe przedstawiciele tej rodziny ciało Gurami mozaikowego jest mocno spłaszczone bocznie oraz posiadają wydłużone płetwy boczne (w postaci nitkowatych wyrostków czuciowych).
Ubarwienie oscyluje pomiędzy różowym, pomarańczowym i czerwonym kolorem połyskującym srebrzyście z licznymi jasnymi plamkami, rozmieszczonymi na całym ciele. Charakterystyczną cechą Gurami mozaikowego jest ciemna pręga przechodząca wzdłuż boku – od otworu gębowego do nasady płetwy ogonowej. Samiec jest intensywniej ubarwiony, płetwy ma nieco bardziej zaostrzone niż u samicy. Samce mają krwistoczerwony brzuch, płetwa odbytowa bardziej wydatna niż u samic, zakończona nitkowatymi wyrostkami.

ODŻYWIANIE: dorosłe osobniki nie sprawiają problemów w hodowli. Chętnie przyjmują wszelkiej maści pokarmy: suche (płatki i granulki), mrożone czy żywe. Preferują jednak pokarm żywy w postaci rureczników, larw komarów i ochotek. Pamiętać należy aby pokarm podawany nie był zbyt duży, gdyż ryby te mają mały otwór gębowy.
Chętnie wyjadają z akwarium często niezbyt pożądaną stułbie.

AKWARIUM: Gurami mozaikowe najlepiej czuje się w dość sporym akwarium – 100l dla pary to niezbędne minimum. Parametry wody nie wpływają na samopoczucie tych ryb – ważne jest jednak by woda była czysta, dobrze filtrowana i regularnie podmieniania. Temperatura wody powinna oscylować między 24-33 °C.
Samo akwarium powinno być dobrze oświetlone, z bujną roślinnością (z roślinami pływającymi) z miejscem do pływania oraz z licznymi kryjówkami. Ze względu na to że Gurami mozaikowe jest rybą labiryntową zbiornik najlepiej wyposażyć w pokrywę co pozwoli nam zmniejszyć różnicę temperatury wody i powietrza nad taflą wody.
Gurami mozaikowy jest jednym z najspokojniejszych spośród swojego gatunku. Doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Dla towarzyszy Gurami mozaikowego powinniśmy unikać gatunków ryb które mogły by obgryzać płetwy tych pięknych – uszkodzone płetwy bardzo łatwo atakują grzyby.

Polecamy:   Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis)

ROZMNAŻANIE: Gurami mozaikowe są jajorodne. Należy je rozmnażać w osobnym, dość sporym akwarium (samica składa do 1000 jaj). Zbiornik tarliskowy powinien stać w spokojnym otoczeniu. W czasie tarła samiec oplata samicę swym ciałem i obraca ją grzbietem do dołu, kierując jej brzuch w stronę gniazda. Składane przez nią jaja zawierające kropelki tłuszczu podpływają ku powierzchnia samiec umieszcza je w wielkim gnieździe z pęcherzyków powietrza. Natychmiast po tarle samice należy usunąć z akwarium. Piecze nad jajami sprawuje samiec, usuwa się go z akwarium dopiero gdy młode zaczaja swobodnie pływać. Przy wychowie młodych poziom wody obniża się o 5 cm. Przez pierwsze 3-4 dni młode karmi się orzęskami, wrotkami i najdrobniejszymi larwami widłonogów. Później można już podawać larwy solowca. Rybki rosną bardzo wolno i przez pierwsze 3 miesiące są bardzo wrażliwe na wahania temperatury.
Zdarza się także że dobrana para przystępuje z powodzeniem do rozrodu w akwarium ogólnym.