Gurami złote (Trichogaster trichopterus gold)

Gurami złote (Trichogaster trichopterus “Gold”) – to gatunek ryby który nie występuje w naturze, jest odmianą hodowlaną Gurami dwuplamistego. Ryba zgodna i towarzyska.

 

OPIS: Jak u wszystkich gurami i gatunków pokrewnych ma wydłużone witkowato płetwy brzuszne. Dorasta do długości ok.12 – 15 cm. Gatunek na ogół zgodny i towarzyski, choć czasami może atakować mniejsze ryby, samce są terytorialne i często rywalizują między sobą. Bywają szczególnie agresywne podczas rozrodu. Można je trzymać z innymi labiryntowymi, bocjami, małymi razborami lub brzankami, które nie mają skłonności do obgryzania płetw. Zwykle przebywa w środkowej i przypowierzchniowej warstwie wody.
Ciało ubarwione na żółto-pomarańczowo ze srebrzystym brzuchem. Płetwy zielonkawo-zółtawe, czerwone plamki na płetwie odbytowej, ogonowej i grzbietowej. Dwie nie zawsze wyraźne plamy – jedna u nasady płetwy ogonowej, druga na środku ciała. Samiec wyróżnia się zaostrzonymi, wydłużonymi końcówkami płetw: grzbietowej i ogonowej, a samica krótsza i zaokrągloną płetwą grzbietową.

ODŻYWIANIE: Gurami złote nie są rybami wybrednymi, można je karmić mieszanką suchą, uzupełnioną o pokarmy mrożone, żywe i roślinne.

AKWARIUM: Przedstawicieli tego gatunku powinniśmy trzymać w zbiornikach od 80l wzwyż. Akwarium powinno być dość gęsto zarośnięte z wolnym miejscem do pływania a także z roślinami pływającymi. Zbiornik powinien być dość jasno oświetlone z niezbyt silnym wymuszonym prądem wody. Co do parametrów wody to Gurami złote nie ma zbyt dużych wymagań: temp. 23-28*C, pH7, miękka lub średnio twarda, stara, systematycznie, nieznacznie wymieniana. Jak każde Gurami odmiana „Gold” musi mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody.

ROZMNAŻANIE: Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Zbiornik zbiornik powinien być zalany wodą na wysokość 20cm, z delikatnym prądem wody oraz dużą ilością roślin pływających. Parę ryb umieszcza się w akwarium tarliskowym. Kiedy samica jest pełna ikry, samiec rozpoczyna budowę dużego, pienistego gniazda – do tego celu również wykorzystuje małe części roślin. Następnie pręży się przed samicą i przy gnieździe dochodzi do wielokrotnego aktu, gdzie samica składa od 500 do 1200 jaj. Samiec po tarle przystępuje do opieki nad gniazdem i przegania samice, którą najlepiej jest w tym czasie odłowić aby nie wyrządził jej krzywdy.
Młode wykluwają się po 20-30 godzinach a zaczynają pływać po następnych 4-5 dniach. W tym momencie samiec również powinien być odseparowany. W pierwszym tygodniu podajemy im pokarmy w żelu, następnie małe pokarmy żywe jak larwy, artemię, dafnie. Narybek powinniśmy uważnie obserwować i z biegiem czasu oddzielać większe rybki od mniejszych, gdyż może dochodzić wśród nich do kanibalizmu.

Polecamy:   Bojownik syjamski (Betta splendens)

 

Nazwa:Gurami złote (Trichogaster trichopterus gold)
Rodzina:Guramiowate (Osphronemidae)
Biotop:Azja
Rozmiar:Średni, 12 - 15 cm
Akwarium:Średnie - duże,
Poj. od 80l
Woda:temp. 23-28*C, pH7, miękka lub średnio twarda
Pokarm:Karma sucha, mrożona, żywa i pokarm roślinny
Żerowanie: Przy tafli wody
Rozmnażanie: Jajorodne. Samiec buduje pieniste gniazdo z pęcherzyków powietrza.
Długość życia:4 lata
Cena:5-10 zł