Gwiazda Wodna (Pogostemon Helferi)

Pogostemon Helferi znana także jako Gwiazda wodna to niewielka ale bardzo dekoracyjna roślina akwariowa. Jest rośliną odkrytą stosunkowo niedawno ale dość popularną.

NAZWA: Gwiazda Wodna (Pogostemon Helferi)
SYNONIMY:
POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Jasnotowate
WYSOKOŚĆ: 5-15 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 20 – 30°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie/szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa/kłopotliwa

OPIS: Gwiazda wodna w warunkach naturalnych spotykana jest na brzegach jezior, strumieni oraz mniejszych rzek na terenie Tajlandii, Birmy i Indii. Rośnie w rejonach gdzie podłoże jest żyzne, w postaci wynurzonej, częściowo zalanej lub całkowicie zalana wodą.
Pogostemon helferi jest niewielką rośliną dorastającą do 5 – 7 cm. Posiada piękne jasnozielone, mocno pofałdowane liście zebrane w rozetę. Liście mogą w zależności od warunków w akwarium mogą wybarwiać się na lekko czerwonawy kolor.
Jest bardzo atrakcyjną rośliną akwariową, doskonale prezentuje się w dużych akwariach gdzie można z niej tworzyć pierwszoplanowe trawniki lub do obsadzenia tarasów. W mniejszych akwariach może być rośliną drugoplanową wyróżniającą się np. na tle drobnolistnej Glossostigmy elatinoides.
Jest rośliną nasienną , u której fioletowe kwiaty pojawiają się tylko w formie emersyjnej (wynurzonej). W akwarium rozmnażana jest przez rozłogi – wytwarzane boczne pędy lub przez sadzonki wierzchołkowe

UPRAWA: Uchodzi za roślinę trudną w uprawie jednak udana hodowla tej rośliny nie powinna sprawić problemu przeciętnemu akwaryście. W zależności od stworzonych warunków w akwarium roślina rozwija się tworząc mniej lub bardziej atrakcyjne rozety. W zbiornikach ze słabszym oświetleniem oraz z wodą i podłożem ubogim w składniki pokarmowe rośnie ku górze i prezentuje się zdecydowanie mniej atrakcyjnie niż w akwariach o bogatszych zasobach w których rozrasta się na boki i jest bardziej atrakcyjna. Pożółkłe liście są oznaką niedostatecznej ilości światła.

SADZENIE: Jest rośliną pierwszego lub drugiego planu. Można ją sadzić w podłożu uzyskując piękny trawnik jak i w szczelinach między skałami lub korzeniami które pięknie obrośnie i będzie niezwykłą dekoracją akwarium.
Chcąc uzyskać trawnik z Gwiazdy wodnej pojedyncze sadzonki sadzimy w podłożu na wzór szachownicy w odległości kilku centymetrów.
Przy obchodzeniu się z tym gatunkiem należy szczególnie uważać, aby nie uszkodzić jej delikatnej łodygi lub liści.

Polecamy:   Eleocharis sp. TROPICA

NAWOŻENIE: Jest rośliną szybko rosnącą i jeśli w akwarium jest mało ryb to potrzebuje zasilania w postaci nawozów. Dozowanie Co2 przyśpiesza rozwój rośliny ale nie jest konieczne. Ze względu na silnie rozwinięty system korzeniowy należy dbać by podłoże było bogate w składniki pokarmowe dlatego należy je regularnie nawozić kulkami glinianymi lub innymi nawozami do podłoża.