Hemiantus niski (Hemianthus callitrichoides)

Hemiantus niski (Hemianthus callitrichoides) – jedna z najmniejszych roślin akwariowych i najpopularniejszych roślin trawnikowych.

NAZWA: Hemiantus niski (Hemianthus callitrichoides)
INNE NAZWY: Mały Heniek
SYNONIMY: Dwarf baby tears
POCHODZENIE: Ameryka Środkowa
RODZINA: Trędownikowate
WYSOKOŚĆ: 3 – 6 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 20 – 28ºC
pH: 6 - 8,
Twardość: 1 - 15 ºdGH
UMIEJSCOWIENIE: Przód akwarium
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Hemiantus niski potocznie nazywany jest Małym Heńkiem. Pochodzi z Ameryki Środkowej a dokładniej z Kuby. W naturze roślina ta spotykana jest w płytkich zbiornikach i rozlewiskach a także na brzegach rzek, strumieni oraz w miejscach o dużej wilgotności.
„Mały Heniek” jest rośliną płożącą, tworzącą plechy o wysokości od 3 do 6 cm dzięki czemu jest idealną rośliną pierwszego planu akwarium.
Charakteryzuje się krótkimi łodygami z liśćmi o wysokości i szerokości 1 mm. System korzeniowy jest słabo rozwinięty. Wyrastając ponad powierzchnię wody może wytwarzać drobne kwiatostany koloru białego.

UPRAWA: Hemiantus niski jest roślina dość wymagającą jeśli chodzi o oświetlenie. Do prawidłowego wzrostu wymaga sporej ilości światła.
Przy odpowiedniej ilości światła Mały Heniek rośnie zbity i niski (około 0,7 W/litr), przy mniejszej ilości światła odbija do góry i nie wygląda już tak atrakcyjnie. Przy niskim natężeniu światła przestaje rosnąć i ginie.
Mały Heniek jest rośliną szybko rosnącą i do poprawnego wzrostu oprócz dużej ilości światła potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych które musimy dostarczyć roślinie.
W akwariach rozmnaża się wegetatywnie – poprzez podział kłącza.

SADZENIE: Mały Heniek jest rośliną która może być sadzona w podłożu lub przymocowana np. do korzenia. W podłożu sadzimy ją na pierwszym planie akwarium gdzie przy odpowiednich warunkach gęsty, zwarty trawnik.
By cieszyć się pięknem tej rośliny należy zapewnić jej odpowiednie warunki w zbiorniku. Hemiantus niski lubi mocne oświetlenie, żyzne podłoże oraz odpowiednią ilość nawozów.
Roślinę tą sadzimy w podłożu w niewielkich grupach, najlepiej używając pęsety. Grupki roślin umieszczamy obok siebie w niewielkiej odległości. Gdy rośliny się przyjmą zaczną się rozrastać tworząc zwarty trawnik.

Polecamy:   Staurogyne Repens

NAWOŻENIE: Wymaga nawożenia nawozami micro i macro a także podawania CO2.