Heterantera paskowana (Heteranthera zosterifolia)

Heterantera Paskowana (Heteranthera Zosterifolia) to popularna, łatwa w uprawie lecz wymagająca roślina. To piękna jasnozielona roślina z której z łatwością ukształtować można piękne krzaczaste kępy roślin.

NAZWAHeterantera paskowana
NAZWA ŁACIŃSKA: Heteranthera Zosterifolia
POCHODZENIE: Ameryka Pd.
WYSOKOŚĆ: 30-80 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 18 – 30°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU:

Średnie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: pochodzi z Ameryki Południowej a dokładniej z terenów Brazylii i Boliwii. Środowiskiem naturalnym w którym można spotkać tą piękną roślinę są obszary bagniste, tereny okresowo zalewane oraz wody stojące i wolno płynące.
W akwariach Heterantera paskowana uprawiana jest wyłącznie pod wodą – czasami choć bardzo rzadko tworzy liście pływające. Roślina ta dorasta do 80 cm, jest szybko rosnąca i wymaga regularnego przycinania. Jej łodyga (o grubości 0,3 cm) jest krucha i łamliwa. Jej liście podwodne są lancetowate, do 5 cm długie, z wierzchu jasnozielone, pod spodem – biało-zielone. W dolnych węzłach łatwo tworzy korzenie. W podłożu ukorzenia się wytwarzając nitkowaty system korzeniowy. Kwiaty drobne, niepozorne, bladobłekitne.
Jest rośliną tworząca wiele bocznych odnóg i dlatego można z niej ukształtować piękne krzaczaste zgrupowania roślin. Doskonale kontrastuje się na tle ciemniejszych roślin oraz z roślinami kolorowymi.

UPRAWA: Wymaga dobrego oświetlenia, średnio twardej wody w granicach 8-10°N, o temperaturze 18-25°C oraz żyznego podłoża najlepiej z dodatkiem gliny. W sprzyjających warunkach rośnie bardzo szybko. Końce pędów należy obcinać a następnie sadzić w podłoże. W ten sposób możemy szybko uzyskać gęste zarośla.
Nadaje się do sadzenia w grupie lub tarasowo, najlepiej prezentuje się w środkowej lub tylnej części akwarium.

SADZENIE: Najczęściej wykorzystywana jest jako roślina 3 lub 2 planu. Najkorzystniej jest ją sadzić w grupach po cztery, pięć pędów.

NAWOŻENIE: Cechą charakterystyczną heterantery paskowanej jest jej znaczna wrażliwość na proces “starzenia się”, czyli wyczerpania się składników odżywczych z podłoża. Dość mocno potrafi wzrosnąć w podłoże i bardzo dużo składników odżywczych czerpie właśnie z niego. Bardzo lubi ziemię jako substrat. W miarę potrzeb należy wzbogacać podłoże w dodatkowe substancje odżywcze za pomocą kulek gliniano-torfowych czy kapsułek nawozowych

Polecamy:   Rotala colorata (Rotala sp. "Colorata")

UWAGI: Heteranthera zosterifolia potrafi zakwitnąć. Wypuszcza nad wodę pęd kwiatowy na którym umieszczone jest tylko dwa fioletowo-niebieskie kwiatuszki. W środku kwiatu znajdują się pręciki z żółtymi zakończeniami (pylnikami).