Hexennuss – niezwykła ozdoba

Hexennuss czyli okrywa orzechów leszczyny tureckiej która znalazła zastosowanie w akwarystyce jako niezwykła ozdoba.

Hexennuss w akwarystyce pojawił się niedawno, najczęściej spotykany jest u hodowców krewetek słodkowodnych. Uwielbiany jest przez krewetki oraz ślimaki, które często przebywają w zakamarkach okrywy. To doskonała dla nich kryjówka oraz pokarm.
Ozdoba ta doskonale sprawdza się także w akwariach ogólnych gdzie jest naturalną ozdobą, kryjówką dla narybku czy pokarmem dla młodych zbrojników. Najlepiej prezentuje się w niewielkich zbiornikach gdzie jest alternatywą dla korzeni.
Hexennus to okrywa owoców leszczyny tureckiej (Corylus colurna) która jest zdrewniała, wytwarza garbniki a także dzięki swoim kształtom tworzy liczne kryjówki dla niewielkich zwierząt akwariowych.
Dodatkowym atutem okryw owoców leszczyny tureckiej jest wydalanie do wody niewielkich ilości pożytecznych garbników. Odpowiednia ilość garbników w wodzie tworzy optymalne warunki, zbliżone do naturalnych a to przyczynia się do lepszej kondycji zwierząt w akwarium. Okrywy to także doskonałe siedlisko mikroorganizmów które pomagają usuwać zanieczyszczenia z wody.

W akwariach umieszczamy jedną okrywę na 20l wody. Przed włożeniem do akwarium okrywę należy opłukać w letniej wodzie. Po umieszczeniu w akwarium okrywa leszczy tureckiej nie tonie lecz pływa. Po kilku dniach gdy namoknie opada na dno zbiornika.
Jeśli chcemy by od razu tonęła należy zalać ją wrzątkiem. Proces parzenia okryw nasiennych przyczyni się do szybkiego docięcia okryw a także do utraty części cennych garbników.