Hokejówka amazońska (Thayeria boehlkei)

Hokejówka amazońska (Thayeria boehlkei) – spokojna i stosunkowo mało wymagająca ryba z rodziny kąsaczowatych (Characidae) z charakterystycznym ubarwieniem i zachowaniem.

NAZWA: Hokejówka amazońska (Thayeria boehlkei)
SYNONIM: False Penguin Tetra
RODZINA: Kąsaczowate
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni 6 - 7 cm
AKWARIUM: Średnie - duże, min. długość dla kilku sztuk 60 cm
WODA: Temperatura: 22 - 28 °C,
pH: 5.5 - 8.0 pH,
twardość: 0 - 20 ºdGH
POKARM: Mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Przy tafli wody, środek
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 lat
CENA: 4 - 8 ZŁ

OPIS: Hokejówka amazońska jest gatunkiem pochodzącym z Ameryki Południowej. Środowiskiem naturalnym w którym żyje Hokejówka to górne dorzecze Amazonki oraz rzeki Araguaia. Jest rybą wszędobylską, spotykaną w zarośniętych mokradłach, niewielkich strumieniach czy większych rzekach. Zwykle przebywa w pobliżu brzegów, w licznej grupie żerując żerując w toni wodnej i tuż pod jej powierzchnią, pływając z głową skierowaną ukośnie ku górze.
Hokejówka amazońska jest rybą dorastającą do około 7 cm. Ciało koloru srebrnego z oliwkowobrunatnym grzbietem. Na linii bocznej, od pokryw skrzelowych do końca dolnej części płetwy ogonowej, przebiega czarny pas, przypominający kij do hokeja.
Gatunek ten jest towarzyski i z reguły żyjący zgodnie z innymi rybami, czasem nieco płochliwy. Hokejówki amazońskie najlepiej czują się w większej grupie, chętniej wtedy pływają przy powierzchni wody w charakterystycznej dla tego gatunku skośnej pozycji z głową skierowaną ku górze.

ODŻYWIANIE: Większość dostępnych w handlu pokarmów jest chętnie zjadana przez ten gatunek. W diecie należy uwzględnić regularne podawanie żywych lub mrożonych larw owadów, dafni, doniczkowców, drobnych owadów które pozwolą utrzymać ryby te w dobrej kondycji. Pokarm pobierany jest głównie z powierzchni wody oraz górnych partii wody.

AKWARIUM: Akwarium dla Hokejówek amazońskich powinno mieć minimum 60 cm, z niezbyt jaskrawym oświetleniem i powinno posiadać pokrywę. Ryby te to doskonale skaczą, dziko żyjące osobniki potrafią wyskoczyć ponad powierzchnię wody na odległość ponad dwóch metrów!
Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzony roślinnością, także tą pływającą po powierzchni wody oraz z wolną przestrzenią do pływania. Jeśli chcemy odwzorować środowisko naturalne tych ryb to jako podłoże najlepiej użyć drobnego, jasnego żwiru rzecznego, dekoracje w postaci poskręcanych korzeni oraz wysuszonych liści dębu lub buku które zabarwią nieco wodę.
Hokejówka lubi wodę miękką i lekko kwaśną ale bardzo łatwo adaptuje się do innych parametrów. Woda powinna być dobrze natleniona i regularnie odświeżana.
To gatunek który w naturze żyje w stadzie, tak samo w akwariach powinien być hodowany w niewielkim stadzie. W grupie lepiej się czuje, są bardziej towarzyskie a i ładniej się prezentuje. W akwariach za towarzystwo najlepiej wybrać gatunki ryb które będą mniejsze lub podobnej wielkości, takie jak Bystrzyki, Zwinniki, Drobnoustki, Pielęgniczki, Kiryski, Zbrojniki a także mniejsze Razbory, Brzanki czy rybami labiryntowymi.

Polecamy:   Miedzik obrzeżony (Hasemania nana)

ROZMNAŻANIE: Są to ryby jajorodne, które należy rozmnażać w osobnym zbiorniku. Do tarła należy zestawić niewielkie stadka liczące po kilka rybek z obu płci. Najefektywniej rozmnaża się jednak w parach. Ikra składana jest o zmroku w wolnej, czystej toni wody (nawet do tysiąca sztuk). Podobnie jak neony, młode wylęgają się po dobie, a po 5 dniach swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia. Ikra hokejówek jest także wrażliwa na światło i akwarium powinno być zacienione. Ryby te również nie opiekują się potomstwem, a chętnie zjadają jaja (dorosłe osobniki odławiamy po tarle).

UWAGI: Nazwa Hokejówka amazońska pochodzi od miejsca występowania tego gatunku czyli dorzecza rzeki Amazonki oraz o przebiegającego wzdłuż ciała czarnego pasa który kształtem przypomina kij do hokeja.