Karmienie Rybek Akwariowych – Jak Robić To Dobrze?

Od prawidłowego żywienia rybek akwariowych zależy ich zdrowie i uroda. Czy wiesz jak to robić? Jak wybrać pokarm? Jak często karmić rybki? Przeczytaj!

Karmienie rybek akwariowych – wybierz najlepszy pokarm

Właściwe karmienie rybek akwariowych jest jednym z najważniejszych aspektów, które powinien wziąć pod uwagę każdy akwarysta. To od niego będzie zależało ich dobre zdrowie i piękny wygląd. W ten sposób zapewniamy im odpowiednią podaż składników pokarmowych i doskonałe samopoczucie.

Dobrze karmione ryby akwariowe są energiczne, zdrowe i ładne. Ale dla początkujących akwarystów zapewnienie pokarmu odpowiedniej jakości, zróżnicowanego i w optymalnych ilościach może okazać się trudne. Jak więc wybrać rodzaj karmy i jak ją dawkować?

Jak wybrać pokarm?
Aby wybrać właściwy rodzaj pożywienia dla rybek akwariowych, należy przede wszystkim określić, jakie gatunki rybek będą zamieszkiwały nasze akwarium. Ilość różnorodnych możliwości jest ogromna.

Różne postaci pokarmów
Akwarystyka, podobnie jak inne dziedziny hodowli zwierząt, zmienia się wraz z upływem lat. Jeszcze kilkanaście lat temu karmę dla rybek można było kupić prawie wyłącznie w postaci płatków lub żywych larw. Obecnie nadal larwy i płatki są dostępne, ale oferta jest znacznie bogatsza. Mamy więc tonące pałeczki, tabletki, krążki, granulki i crispsy. Można także kupić mrożony i liofilizowany pokarm. Jaki wybrać?

Aby dobrze dopasować rodzaj pokarmu, należy, jak już wspomnieliśmy, określić gatunki ryb, które będziemy hodowali. To istotne nie tylko ze względu na konieczność zaspokojenia ich wymagań pokarmowych, ale także na sposób pozyskiwania pożywienia i trybu życia.

Dla ryb akwariowych żyjących w strefie najniższej, przy dnie, prawie zupełnie nieprzydatne będą płatki – są one lekkie i unoszą się na powierzchni wody. Dotyczy to na przykład glonojadów. Pozostają więc dla nich praktycznie niedostępne. Tutaj lepszym pomysłem będzie zakup pałeczek tonących lub specjalnych karm dla ryb żerujących przy dnie. Natomiast płatki są idealne dla tych gatunków, które większość czasu spędzają tuż pod taflą wody. Granulki stanowią natomiast rodzaj pokarmu uniwersalnego – powoli opadają na dno, a więc korzystać z nich może większość gatunków.

Polecamy:   Pokarmy naturalne dla krewetek

Ryby mięsożerne
Rybom mięsożernym należy podawać specjalnie przygotowane pokarmy zawierające składniki pokarmowe, które zaspokoją ich specyficzne wymagania i zapotrzebowanie. Mają one przede wszystkim podwyższoną zawartość białka, a także enzymy podnoszące strawność pożywienia oraz witaminy i składniki mineralne.
Także karmiąc ryby mięsożerne należy wziąć pod uwagę ich zwyczaje i sposób zdobywania pożywienia i dopasować rodzaj karmy do ich wymagań.

Inne zwierzęta w zbiorniku
Część akwarystów nie poprzestaje jednak na hodowli rybek, ale zasiedla swoje akwaria także innymi gatunkami stworzeń wodnych. Mogą nimi być krewetki, kraby, żaby czy ślimaki. Dla tych gatunków należy kupić odpowiedni, dedykowany rodzaj pożywienia.

Rybki o specjalnych wymaganiach
Jeszcze kilkanaście lat temu przeciętny sklep akwarystyczny nie miał nam do zaoferowania wiele więcej niż gupiki, welonki, mieczyki, molinezje, kardynałki czy brzanki.
Obecnie oferta jest znacznie bardziej zróżnicowana i obejmuje także gatunki egzotyczne oraz morskie.

Ich hodowla to jednak nie tylko specjalistyczne akcesoria, ale przede wszystkim wyjątkowe potrzeby. Mając w zbiorniku egzotycznych mieszkańców, trzeba zapewnić im wysokiej jakości, doskonale zbilansowany pokarm dla rybek, który zaspokoi ich specyficzne wymagania.

Pielęgnice
Cieszą się ogromną popularnością. I nie ma się czemu dziwić – są niezwykle piękne i mają bardzo ciekawe zwyczaje, których obserwowanie może być wielką przygodą dla każdego akwarysty. Aby jednak były spokojne, nie okazywały sobie wzajemnie agresji i chętnie się rozmnażały, trzeba znać ich potrzeby odnośnie zbiornika i wiedzieć czym karmić ryby tych gatunków.
Warto wybierać gotowy produkt wysokiej jakości, przeznaczony do karmienia konkretnego gatunku i urozmaicać go karmą uzupełniającą.

Paletki
Duże, pięknie wybarwione, dostojnie poruszające się paletki (dyskowce) są wspaniałą ozdobą każdego zbiornika. Mają jednak wyjątkowe potrzeby dotyczące karmienia – pokarm dla ryb tych gatunków powinien powoli opadać na dno, imitując warunki panujące w ich środowisku naturalnym i zachęcając je do żerowania.

Dla paletek wybieramy także pełnowartościową, optymalnie zbilansowaną karmę, która zawiera wszystkie niezbędne im składniki pokarmowe, witaminę C, mikroelementy. Ważne także, aby była wolna od patogenów, bowiem gatunek ten jest wrażliwy na ich obecność. Powinna to być więc karma liofilizowana i najwyższej jakości.

Polecamy:   DIY – Pokarm mix dla ryb akwariowych

Inne gatunki ryb w akwarium
Także dla gatunków ryb takich jak kiryski, glonojady, sumy, zbrojniki, arowany, bojowniki czy gupiki można wybrać specjalistyczną karmę, która zaspokoi ich wymagania pokarmowe, zapewni im doskonałe samopoczucie oraz pozwoli zachować piękne, żywe ubarwienie właściwe dla danego gatunku.
Zawsze należy pamiętać, że rybom mięsożernym podajemy pokarmy wyłącznie dla ryb mięsożernych, a roślinożernym – pokarmy roślinne. Jeśli natomiast pojawi się narybek, także o jego karmieniu nie wolno nam zapomnieć i zakupić odpowiedni dla niego produkt.

Pokarmy żywe i mrożone
Pokarm żywy, czyli larwy, pierścienice, muszki owocówki, dżdżownice oraz narybek – jest doskonałym uzupełnieniem codziennej diety akwariowych ryb. Nie tylko uzupełnia niedobory białka i innych składników pokarmowych, ale także pozwala rybom nieco się zabawić, co jest istotne z punktu widzenia profilaktyki niektórych chorób. Żywy pokarm ma jednak także wady, do których zaliczyć należy krótki termin przydatności do spożycia i konieczność bardzo precyzyjnego dopasowania do gatunku ryb.

Karma mrożona natomiast zawiera te same składniki, które wymieniliśmy powyżej, z tym że w formie zamrożonych kul lub krążków, które można przechowywać w zamrażalniku przez dłuższy czas. Może być jedynie karmą uzupełniającą.

Pamiętać należy o jeszcze jednej kwestii – ilości podawanego pożywienia. Najgorszym, co możemy zrobić, jest podanie zbyt dużej jego ilości. Skutkiem tego są zalegające na dnie resztki pokarmu, które są pożywką dla ustrojów chorobotwórczych i zatykają filtry. Przez nie obumierają także rośliny akwariowe. Zbiornik jest nieestetyczny, a woda mętna. Lepiej więc karmić rybki akwariowe kilka razy dziennie, lecz mniej obficie.

Akwarium to piękna ozdoba każdego pomieszczenia, a zamieszkujące je stworzenia cieszą oko swoimi kolorami i wesołymi harcami. Aby jednak mogło się tak stać, muszą być zdrowe i prawidłowo żywione.