Kirysek panda (Corydoras panda)

Kirysek panda – słodkowodna, niewielka, stadna ryba z rodziny kiryskowatych (Callichthyidae). Ryba spokojna, ładna i często spotykana w domowych akwariach.

NAZWA: Kirysek panda (Corydoras panda)
SYNONIMY:

Panda Cory
RODZINA: Kiryskowate (Callichthyidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa, peruwiańska część dorzecza Amazonki
ROZMIAR: Mały - średni 5-6 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość 50 cm
WODA: temp.: 18-30ºC,
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: do 10 lat
CENA: 3-10 ZŁ

OPIS: ten niewielki sumik pochodzi z Ameryki Południowej. Spotykany jest w spokojnych rzekach i strumieniach górnej części Amazonii – na obszarze Peru.
Kirysek panda to typowa ryba stadna – dlatego w akwarium powinno być ich kilka, kilkanaście sztuk w zależności od wielkości akwarium. To spokojna choć ciekawska ryba którą polecamy do akwarium z rybami o podobnym usposobieniu – unikajmy przetrzymywania jej z większymi i agresywnymi rybami. Podobnie jak wszystkie ryby z tej rodziny, kirysek panda przystosowany jest do oddychania powietrzem atmosferycznym – poprzez jelito.
Charakterystyczne dla tego gatunku jest ubarwienie – od niego wzięła się nazwa panda. Ryba ta jest koloru szaro-różowego z charakterystyczną, czarną plamą przechodzącą przez oko, czarną płetwą grzbietową i czarną plamą na trzonie ogonowym. Pozostałe płetwy w kolorze ciała. Młode osobniki mają zazwyczaj bardziej kontrastowe ubarwienie. Dorasta do około 5-6 cm.
Płeć raczej trudna do rozróżnienia. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice, zwłaszcza w okresie tarła.
W porównaniu z innymi kiryskami jest gatunkiem bardziej delikatnym jeśli chodzi o parametry wody która powinna być systematycznie odświeżana. W sprzyjających warunkach te małe kiryski dożywają nawet do 10 lat.

ODŻYWIANIE: tak jak reszta ryb z tej rodziny – panda pobiera pokarm z dna. W lokalizacji pokarmu pomagają mu dwie pary wąsów. Jest rybą wszystkożerną. W naturze żywi się małymi skorupiakami i robakami larwą komara, glonami i martwymi częściami roślin. W akwarium jego menu możemy uzupełnić o: pokarmy płatkowe, tabletki i granulaty dla kirysków, pokarmy żywe i mrożone (rurecznik, ochotka, doniczkowiec, arteria, rozwielitki, wodzień). Chętnie przyjmują także pokarm domowej produkcji który możemy sporządzić ze składników pochodzenia zwierzęcego (patrz pokarm żywy i mrożony) i wzbogacić składnikami pochodzenia roślinnego (szpinak, kalafior, brokuł, pokrzywa). Pamiętajmy żeby dieta kirysków panda była urozmaicona – prawidłowe odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w hodowli tego gatunku.

Polecamy:   Kirysek Pigmej (Corydoras Pygmaeus)

AKWARIUM: kiryskom panda powinniśmy zapewnić zbiornik o długości co najmniej 50 cm. Jako że ryba ta żeruje na dnie zbiornika bardzo ważny jest odpowiedni dobór podłoża. Jako podłoże możemy użyć drobnego zaokrąglonego żwirku, podłoża aktywnego (może być porośnięte tzw. trawnikiem) lub najlepiej drobnoziarnistego, jasnego piasku który kiryski lubią „przesiewać” w poszukiwaniu pokarmu. Nie zalecany jest np. bazalt choć sam nie zauważyłem żeby kiryski były pokaleczone przy takim podłożu.
Nasz zbiornik powinien być wyposażony w liczne kryjówki takie jak łupiny kokosa, korzenie czy groty skalne (pamiętajmy żeby elementy wyposażenia akwarium nie posiadały ostrych krawędzi, ponieważ gatunek ten posiada bardzo delikatne wąsy) oraz w miejsca gęsto obsadzone roślinami. Należy także zapewnić wolna przestrzeń do pływania.
Zbiornik dla kirysków powinien posiadać dostęp do lustra wody ponieważ pandy dodatkowo oddycha przez jelito popierając powietrze znad powierzchni wody.
Kiryski panda są dosyć wrażliwe na jakość wody oraz zanieczyszczone podłoże (brudne podłoże najczęściej przyczynia się do infekcji wąsików tych ryb). Dlatego wymagane są systematyczne podmiany części wody połączone z oczyszczaniem dna. Pandy tolerują dość szeroki zakres temperatur wody 18-30°C jednak decydowanie lepiej czują się w chłodniejszej wodzie – źle znoszą dłuższe przebywanie w wodzie o temperaturze powyżej 25°C – krócej żyją. U mnie kiryski panda doskonale sobie radzą w akwarium bez dodatkowego ogrzewania (grzałki).

ROZMNAŻANIE: pandy są rybami jajorodnymi. Rozmnożyć możemy je w akwarium tarliskowym jak i ogólnym – u mnie rozmnażają się regularnie (prawie jak żyworódki :P). Aby rozmnożyły się w akwarium ogólnym należy zapewnić wystarczającą ilość kryjówek dla ikry i narybku. Najprostszym sposobem do sprowokowania tarła w akwarium ogólnym u kirysków jest odpowiednia podmiana wody. Podmiana ta powinna opierać się o znacznie większą ilość podmienianej wody a także o uzupełnianie akwarium w wodę dobrze natlenioną, bardziej miękką i co najważniejsze o nieco niższej temperaturze. Dodatkowym stymulatorem do tarła będzie spadek ciśnienia (polecam spojrzeć na pogodę w tv).
Jeśli zamierzamy rozmnożyć nasze pandy w akwarium tarliskowym pamiętajmy by takie akwarium posiadało warstwę drobnego piasku na dnie oraz liczne kępy np. mchu jawajskiego (można zastąpić np. mopem). Woda powinna mieć temperaturę 29-30°C, pH=6,5 i dobrze napowietrzana. Do akwarium wpuszczamy grupę ryb (z przewagą liczebną samców)i obficie karmimy (najlepiej pokarmami żywymi) Gdy zauważymy, że samice wyraźnie poszerzyły się w partiach brzusznych podmieniamy w porannych godzinach około 50% wody na chłodniejszą (20-21°C), zwiększamy jej napowietrzanie i przepływ. Proces ten powtarzamy każdego dnia do momentu wywołania tarła. Tarło przebiega dość intensywnie i kończy się złożeniem przez samicę ikry w kemie mchu, kamieniu, szybie czy innym wyposażeniu akwarium.
Po tarle (które może trwać kilka godzin) odławiamy rodziców. Ikra jest wrażliwa na infekcje grzybicze. W celu jej ochrony można dodać do wody kilka kropel błękitu metylowego, jednak codziennie należy sprawdzać i usuwać zepsute jaja. Wylęg następuje po 3-5 dniach (zależy od temperatury wody), a po kolejnych 3-4 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Ikra i narybek są również wrażliwe na wahania temperatury wody. Temperatura powyżej 25°C jest dla nich zabójcza.

Polecamy:   Kirysek lamparci (Corydoras Julii)