Kirysek pstry (Corydoras paleatus)

Kirysek pstry (Corydoras paleatus) – ryba z rodziny kiryskowatych (Callichthyidae) dorastająca do 6 – 7 cm. Sympatyczna, niemająca większych wymagań jest jednym z najpopularniejszych kirysków spotykanych w akwarystyce.

NAZWA: Kirysek pstry (Corydoras paleatus)
INNE NAZWY: Kirysek srokaty
SYNONIM: Corydoras maculatus Steindachner, Silurus quadricostatus Larrańaga
RODZINA: Kiryskowate (Callichthyidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni 7 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość 60 cm
WODA: Temperatura: 18-24°C,
pH: 6.0 - 7.0 pH,
twardość: 5 - 15 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny.
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 - 5 lat
CENA: 3 - 5 ZŁ

OPIS: Kirysek pstry jest gatunkiem który pochodzi z Ameryki Południowej. Jego naturalne siedliska to wody dorzecza rzeki La Plata a w szczególności w okolicach Buenos Aires i Montevideo. Zamieszkuje głównie wody stojące i wolno płynące o piaszczystym lub mulistym dnie.
Kirysek pstry znany także pod nazwą Kirysek srokaty to średniej wielkości ryba sumokształtna dorastająca do 6 – 7 cm. Osobniki tego gatunku są koloru jasnobrązowego – szarego z metalicznym połyskiem. Na tułowiu występują liczne ciemnie plamy które mogą łączyć się w szeroką pręgę. Podbrzusze złocistobrązowe. Płetwy są szarawe z rzędami ciemnych cętek. Jak u innych kirysków przy otworze gębowym znajdują się trzy pary wąsików.
Dymorfizm płciowy – samice są większe i pełniejsze.
Gatunek ten wyhodowano także w odmianie albinotycznej z czerwonymi oczami oraz w formie weloniastej z wydłużonymi płetwami.

ODŻYWIANIE: Kirysek pstry jest rybą wszystkożerną a pokarm pobierany jest z dna akwarium. Chętnie zjada pokarmy suche, żywe i mrożone. Dieta powinna być urozmaicona. Ryby należy obficie karmić, zwłaszcza w okresie tarła.

AKWARIUM: Ryby te nie mają dużych wymagań i uchodzą za gatunek łatwy w hodowli. Trzymamy je w stadzie, minimum 7 -8 osobników. Dla takiej grupki potrzebować będziemy średniej wielkości akwarium o długości 60 cm. Podłoże najlepiej z drobnego, zaokrąglonego żwiru lub piasku. Nie zaleca się stosować podłoży o ostrych krawędziach – ryby mogą sobie pokaleczyć wąsiki.
Akwarium powinno być wyposażone w liczne ozdoby w postaci korzeni, gałęzi czy kamieni, powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością. W zbiorniku należy wygospodarować także sporo wolnej przestrzeni do pływania. Nad akwarium należy zostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni by zapewnić rybom dostęp do powietrza atmosferycznego- ryby te oddychają jelitowo.
Woda powinna mieć następujące parametry: temperatura 18-24°C, pH: 6,5-7,5 ; średnio miękka do średnio twardej.
Kirysek pstry jest gatunkiem spokojnym i towarzyskim. Ryby te należy hodować w stadzie a na towarzystwo należy wybrać ryby podobnej wielkości i usposobieniu. Jest rybą pożyteczną – czyści dno akwarium z resztek pożywienia.

Polecamy:   Platydora kolczasta (Platydoras Armatulus)

ROZMNAŻANIE: Kirysek pstry jest gatunkiem jajorodnym rozmnażającym się w akwariach tarliskowych jak i ogólnych. Przed tarłem ryby należy obficie karmić. Ryby do tarła najłatwiej zachęcić poprzez dużą podmianę wody na chłodniejszą. Tarło poprzedzają burzliwe zaloty. Kiryski pstre ikrę składają na elementach akwarium: kamieniach, korzeniach, szybie akwarium lub roślinach. Nie zjadają ikry.
Młode należy karmić drobnym planktonem, a następnie siekanymi doniczkowcami lub rurecznikami. Dobrze karmione osiągają dojrzałość płciową po 12 miesiącach.

UWAGI: Kirysek pstry to jeden z najstarszych gatunków ryb hodowanych i rozmnażanych w akwariach. Jest rozmnażany w warunkach akwarystycznych już od ponad 100 lat.