Krewetka Amano (Caridina Multidentata)

Krewetka Amano (Caridina Multidentata) – słodkowodna krewetka z rodziny Atyidae, pochodząca z Japonii, jej nazwa pochodzi od nazwiska znanego akwarysty Takashiego Amano, który jako pierwszy wprowadził ją do akwarystyki.

NAZWA: Krewetka Amano (Caridina Multidentata)
INNE NAZWY: Krewetka Japońska, Amano shrimp,
SYNONIMY:
RODZINA: Caridina
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały 3,5 – 5 cm
AKWARIUM: Małe min 40 litrów pojemności
WODA: Temperatura: 22 - 25ºC,
miękka do twardej,
pH 5,5 do 8
POKARM: Glony, pokarm roślinny
ŻEROWANIE: Wszystkie strefy akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 2 – 3 lata
CENA: 6 - 10 ZŁ

OPIS: Krewetka Amano wcześniej znana jako Caridina Japonica, pochodzi z Azji i występuje głównie w Japonii a także w Korei oraz na obszarze Tajwanu. Zamieszkuje rzeki i potoki gdzie żyje w śród roślinności oraz kamieni gdzie znajduje schronienie i pożywienie.
Amano to niewielkie krewetki dorastające do 3,5 – 4 cm. Charakteryzują się przezroczystym i szarawym ciałem. Przez grzbiet przebiega jasna linia która ciągnie się od głowy do końca tułowia. Z boku ciała występują liczne ciemne, czerwono-brązowe plamy.
Dymorfizm płciowy. Samce są mniejsze i dorastają do 3,5 cm, samice dorastają zwykle do 4 cm czasem rosna większe osiągając nawet 5 cm. Krewetki możemy rozróżnić także po wyglądzie plam występujących na bokach. samice mają plamki przypominające kreski, natomiast samce bardziej regularne, przypominające kropki. Samce są bardziej ruchliwe ale mniej odważne.

ODŻYWIANIE: Głównym składnikiem diety krewetek Amano są glony dzięki czemu gatunek ten stał się tak popularny. Większość czasu krewetki te poświęcają na poszukiwanie oraz zjadanie glonów i detrytusu. Przy braku w akwarium glonów można dokarmiać pokarmami roślinnymi takimi jak wybrane owoce i warzywa, martwe larwy owadów oraz pokarmy sztuczne w postaci tabletek, płatków itp. które zawierają spirulinę.

AKWARIUM: Krewetki Amano tak jak pozostałe krewetki karłowate to zwierzęta stadne dlatego dla grupki tych krewetek potrzebujemy odpowiednio przestrzennego akwarium. Zbiornik o pojemności 40 – 50 litrów będzie odpowiedni dla niewielkiej grupy tych krewetek. Akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością. Tak jak inne krewetki lubią gdy w akwarium znajdują się różnego rodzaju mchy i glony ozdobne (gałęzatka). W zbiorniku niepowinno zabraknąć także kryjówek w postaci łupin kokosowych, korzeni czy rurek bambusowych.
Amano nie mają dużych wymagań co do parametrów wody. Tolerują wodę miękką do twardej o pH 5,5 do 8. Temperatura wody powinna oscylować między 22 a 25 ºC. Woda powinna być dobrze napowietrzona oraz pozbawiona nadmiaru azotynów i azotanów.

Polecamy:   Krewetki Crystal Red/Crystal Black

ROZMNAŻANIE: Gatunek ten jest jajorodny a rozmnożenie go w warunkach akwariowych jest bardzo trudne. By rozmnożyć te krewetki będziemy potrzebować akwarium z zasoloną wodą. Krewetki te w naturze rozmnażają się w słodkiej wodzie a ich larwy spływają rzekami do morza.
Do rozrodu zwykle stymuluje je podmiana wody. Samica nosi jaja bezpośrednio pod odwłokiem przez około 3 tygodnie. Do zapłodnienia dochodzi zanim samica złoży jaja. By rozmnożyć Amano najlepiej przenieść samicę z widocznymi pod odwłokiem jajami do osobnego zbiornika który stopniowo zasalamy do poziomu 17g/l w ciągu 7 dni. Po okresie inkubacji następuje etap larwalny (larwy wiszą swobodnie w toni wodnej), zaczynamy wówczas karmić młode. Po około 20-stu dniach następuje przepoczwarzenie larw. Należy je wówczas przenieść do akwarium głównego (do słodkiej wody).

UWAGI: Krewetka Amano wcześniej znana jako Caridina Japonica w literaturze obcojęzycznej spotykana pod nazwami: “Amano shrimp”, “Yamato Numaebi”, “Yamato shrimp”, “Yamamoto shrimp”, “Japanese shrimp”