Lawa wulkaniczna – zastosowanie w akwarium

Od lat używana przez akwarystów jako materiał do tworzenia dekoracji aktualnie w akwarystyce ma także wiele innych zastosowań.

Lawa to naturalny materiał który powstaje w wyniku wybuchu / erupcji wulkanu. Sama lawa to produkt płynny który wyrzucany jest z wnętrza wulkanu. Płynna lawa zastygając tworzy pęcherzykowate, chropowate skały które znalazły zastosowanie także w akwarystyce.

Lawa wulkaniczna jest uważana za materiał obojętny (niezmieniający parametrów wody) ale nie jałowy. Lawa ma bardzo zróżnicowany skład dzięki czemu ma bardzo dobry wpływ na wzrost roślin zawiera m. in. takie pierwiastki jak mangan, magnez, wapń, żelazo czy potas. Dodatkowo dzięki swojej strukturze ma także zdolności filtracyjne.

W akwarystyce lawa wulkaniczna ma wiele zastosowań a najczęściej używana jest jako:

  1. Materiał dekoracyjny. Skał z lawy wulkanicznej najczęściej używamy do dekoracji akwarium. Mają one ciekawy kształt są lekkie i można z nich układać ciekawe aranżacje. Dodatkowo w szczelinach i zagłębieniach skał można sadzić rośliny które bardzo dobrze do niej przyrastają.
  2. Podłoże. Lawa wulkaniczna dostępna jest także jako podłoże które bardzo dobrze sprawdza się w akwariach z dużą ilością roślinności. Dostępne jest w kilku granulacjach od 1 do 40 mm. Duża zaletą tego podłoża jest zasobność w pierwiastki oraz porowata struktura która jest doskonałym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych.
  3. Wkład filtracyjny. Dzięki porowatej strukturze lawa jest doskonałym materiałem filtracyjnym. Podobnie jak ceramika także porowata struktura lawy jest idealnym materiałem na siedlisko bakterii nitryfikacyjnych.
  4. Podkład. Kawałki lawy to także bardzo podkład na którym możemy szczepić takie rośliny jak Anubias czy Microsorum oraz wszelkiego rodzaju mchy akwariowe. Szorstka powierzchnia lawy sprawia że rośliny szybko potrafią się zakotwiczyć w strukturach tego podłoża.

Lawa wulkaniczna oprócz wielorakiego zastosowania ma też wiele innych zalet:

  – stanowi pożywkę dla roślin i siedlisko dla bakterii
  – nietypowy wygląd
  – jest lekka i przy atrakcyjnej cenie możemy nabyć jej dużo więcej w porównaniu z tradycyjnymi kamieniami i skałami.
  – jest łatwa w obróbce dzięki czemu łatwo ją obrabiać

Lawa wulkaniczna oprócz zalet ma też wady do których należą:

  – chropowata powierzchnia posiada ostre krawędzie o które kaleczyć mogą się ryby ocierając się o skały lub podczas żerowania na nich.
  – ostre krawędzie to także problem dla akwarysty – manewrując kawałkami lawy można porysować szyby w akwarium

Sama lawa posiada różną strukturę może być mniej lub bardziej zbita, o różnej porowatości i ciężarze. Jest łatwa w obróbce dzięki czemu możemy ją dostosować do własnych potrzeb. Kolor lawy też bywa rożny i występuje od pomarańczowego do czarnego.

Lawa wulkaniczna daje nam wiele możliwości jeśli chodzi o jej zastosowanie w akwarium a na dodatek całkiem nieźle wygląda w akwarium! 🙂