Lileopsis Brazylijski (Lilaeopsis brasiliensis)

Lileopsis Brazylijski (Lilaeopsis brasiliensis) – to niewielkich rozmiarów roślina która w akwariach tworzy piękne trawniki. Nazywana jest także Trawką brazylijską.

NAZWA: Lileopsis Brazylijski (Lilaeopsis brasiliensis)
INNE NAZWY: Trawka brazylijska
SYNONIMY: Crantzia brasiliensis Glaziou, Lilaeopsis carolinensis var. minor Hill,
Lilaeopisis minor (Hill)
POCHODZENIE: Ameryka Południowa
RODZINA: Apiaceae
WYSOKOŚĆ: 4 - 7 cm
SZEROKOŚĆ: 0,5 – 3 mm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Wysokie
WODA: Temperatura: 20 – 26 °C
pH: 6 - 8
UMIEJSCOWIENIE: Przód akwarium
TEMPO WZROSTU: Wolne / umiarkowane
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Lileopsis Brazylijski to roślina wodno-lądowa którą spotkać można na brzegach niewielkich rzek i strumieni, rowów, bagien oraz na terenach okresowo zalewanych wodą na obszarze Brazylii, Paragwaju czy Argentyny.
Trawka brazylijska jest rośliną płożącą się, z mocno rozgałęzionymi pędami z których wyrastają jasnozielone liście oraz korzenie utrzymujące roślinę w podłożu. Liście dorastają do 12 cm, w akwarium zwykle osiągają wysokość 4 – 7 cm. Roślina ta, przy odpowiednim oświetleniu (0,5W/L) tworzy bardzo gęste i zwarte trawniki.

UPRAWA: Gatunek ten jest rośliną która nie jest zbyt kłopotliwa w uprawie poza dużym zapotrzebowaniem na światło. Przy mocnym oświetleniu rośnie szybciej, a liście stają się krótsze. W uprawie ważne jest także podłoże które powinno być drobnoziarniste i żyzne, dobrze sprawdzają się substraty – podłoża aktywne. Co do właściwości wody to roślina ta nie ma większych wymagań. Temperatura wody powinna oscylować między 20 – 26°C, zimą wystarczy 5-10°C.
Zapewniając roślinie optymalne warunki uzyskamy zwarty i niski trawnik, w pozostałych rośliny rosną wyższe a z międzywęźli wyrasta mniej liści.
Bardzo dobrze znosi przycinanie, przycinamy ją jak większość roślin trawnikowych, usuwając siatką obcięte fragmenty roślin.
Jest gatunkiem nasiennym który w warunkach akwariowych rozmnażany jest wegetatywnie – poprzez oddzielanie ukorzenionych rozłogów.

SADZENIE: Rośliny sadzimy w grupach. Grupy złożone z kilku sadzonek należy umieścić w podłożu za pomocą ostro zakończonej pincety w odległości 1 – 2cm. Rośliny sadzimy na tzw. szachownicę. Gatunek ten najlepiej prezentuje się posadzony z przodu akwarium jako roślina pierwszego planu.

Polecamy:   Strzałka skrzydlasta (Sagittaria subulata)

NAWOŻENIE: Jest rośliną dość wymagającą. Najlepiej rośnie w akwariach z oświetleniem na poziomie 0,5 – 0,7 W/L, podawanym CO2 oraz na żyznym podłożu które należy regularnie nawozić np. pałeczkami nawozowymi.

UWAGI: Lileopsis Brazylijski toleruje delikatne zasolenie wody i może być hodowana w akwariach ze słonawą wodą.