Lotos tygrysi (Nymphaea zenkerii)

Lotos Tygrysi (Nymphaea zenkerii) – niezwykle piękna i dekoracyjna roślina spotykana u nas nie tylko w akwariach ale i w oczkach wodnych. Znana zwykle pod nazwami: lotos tygrysi, lotos egipski lub grzybień egipski.

OPIS: Lotos Tygrysi (Nymphaea zenkerii) ta niezwykłą roślinę rosnącą dziko możemy spotkać w Afryce (Egipt) oraz jako gatunek introdukowany na Florydzie w USA oraz w niektórych krajach Ameryki Środkowej i Południowej (Kostaryka, Salwador, Panama, Gujana, Wenezuela, Brazylia, Kolumbia). Jako roślina ozdobna uprawiana jest w wielu krajach.
To dość popularna roślina akwariowa która dostępna jest w kilku odmianach barwnych a najpopularniejsze z odmian to zielono i czerwonolistna. Charakteryzuje się pełzającym kłączem, z którego wyrastają rozetowo, osadzone na ogonkach duże, podwodne liście (czerwone lub zielone) z typowymi dla tego gatunku ciemnymi plamami (od czerwonego koloru, poprzez rdzawy, do czarnego). Kształt blaszki liściowej przypomina pofałdowany owal, który jest u nasady sercowato wycięty. Oprócz liści podwodnych roślina wytwarza liście pływające – znacznie większe, zielone o okrągłym kształcie. Zakwita tylko ponad powierzchnią wody, lecz owoce dojrzewają w wodnej toni. Jest samopylna, pełną okazałość kwiatostanu można podziwiać jedynie nocą, gdyż w dzień kielich zamyka się.

UPRAWA: Jest bardzo łatwą w uprawie rośliną, znosi wiele warunków fizyko – chemicznych wody.
Aby nasz lotos w akwarium utworzył zwartą niewysoką kępę drugiego planu będzie wymagał od nas spełnienia kilku czynników: roślinie należy zapewnić dość sporą ilość światła, należy ścinać najwyższe liście oraz kilka razy w miesiącu należy naruszyć system korzeniowy Lotosa.
Rozmnaża się poprzez podział rozłogów. Rozłogi można odciąć dopiero w momencie gdy młoda roślina posiada już dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Bywa często wykorzystywana jako podkład po ikrę.

SADZENIE: Lotos Tygrysi doskonale prezentuje się na tle roślin o drobnych liściach dlatego najlepiej sadzić go w 2-gim planie pośrodku akwarium.
Grzybień egipski lubi podłoże o drobnej granulacji, także piaszczyste, najlepiej z dodatkiem gliny.

NAWOŻENIE: Nawożenie nie jest konieczne do prawidłowego rozwoju, ale zdecydowanie przyspiesza wzrost i poprawie wybarwienie. Odmiana czerwona ma nieco wyższe zapotrzebowanie na światło i co2.