Ludwigia bezogonkowa (Ludwigia brevipes)

Ludwigia bezogonkowa (Ludwigia brevipes) – drobna, bardzo dekoracyjna roślina mająca dość spore wymagania przez co nieco mniej popularna.

NAZWA: Ludwigia bezogonkowa (Ludwigia brevipes)
INNE NAZWY: Ludwigia brewipes
SYNONIMY: Ludwigiantha brevipes Long
POCHODZENIE: Ameryka Północna
RODZINA: Onagraceae
WYSOKOŚĆ: 10 - 60 cm
SZEROKOŚĆ: 5 – 6 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 18 – 26°C,
pH: 5 - 8,
Twardość: miękka - twarda
UMIEJSCOWIENIE: Drugi / trzeci plan
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnia

OPIS: Ludwigia bezogonkowa to roślina która w naturze występuje na północno-wschodnim wybrzeżu USA. Ta odmiana Ludwigi jest blisko spokrewniona z Ludwigią Arcuata.
Posiada długie (około 3 cm), wąskie liście o szerokości do 5 mm które w zależności od mocy oświetlenia wybarwiają się na kolor zielony z czerwonym zabarwieniem przy słabszym oświetleniu a przy mocnym oświetleniu liście mogą być ciemnoczerwone lub nawet brązowe. Od mocy oświetlenia zależna jest także odległość międzywęźli – czym mocniejsze oświetlenie tym odległość jest mniejsza.

UPRAWA: Ludwigia brevipes jest gatunkiem łatwym w uprawie ale wymagającym dużej ilości światła przez co nie jest zbyt popularna wśród akwarystów. Toleruje szeroki zakres temperatury wody w akwarium, dobrze rośnie w miękkiej wodzie ale poradzi sobie także w twardszej wodzie. Bardzo dobrze znosi przycinanie a odcięte pędy sadzimy w podłożu dzięki czemu uzyskamy nowe rośliny.

SADZENIE: Roślinę sadzimy na 3 lub drugim planie, najlepiej prezentuje się posadzona w grupie. Ludwigia bezogonkowa bardzo dobrze się rozkrzewia, tworząc zwarte kępy. Pędy sadzone w grupie umieszczamy w podłożu zachowując odstęp między pędami od 5 do 10 cm. Tak posadzone sadzonki utworzą zwartą i gęstą kępę roślin.

NAWOŻENIE: Wymaga nawożenia płynnego, podwyższony poziom żelaza korzystnie wpływa na wybarwienie rośliny. Podawanie CO2 nie jest wymagane.

Polecamy:   Ludwigia płożąca (Ludwigia repens)