Ludwigia płożąca (Ludwigia repens)

Ludwigia repens – piękna, dekoracyjna i szybko rosnąca roślina z rodziny Wiesiołkowatych.

NAZWA: Ludwigia płożąca, Ludwigia repens
SYNONIMY: Ludwigia natans Ell. (1821)
RODZINA: Wiesiołkowate
POCHODZENIE: Ameryka
WYSOKOŚĆ: 30 - 50 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie - średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 18 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Ludwigia płożąca w naturalnym środowisku występuje na południu Stanów Zjednoczonych, Ameryce Środkowej oraz na Wyspach Karaibskich. Rośnie na brzegach wszelkiego rodzaju zbiorników i cieków wodnych (jeziora, rzeki, stawy i strumienie). Tworzy gęste skupiska często z pędami wyrastającymi ponad powierzchnię wody. Jest to gatunek polimorficzny, który charakteryzuje się dość dużą zmiennością w obrębie danej populacji.
Gatunek ten charakteryzuje się sprężystymi łodygami, z których w węzłach wyrastają parami lancetowate lub owalne, niewielkie (do 5 cm) liście. Każde kolejne piętro liści jest obrócone w stosunku do poprzedniego o 90º. Kolor rośliny jest uzależniony od intensywności oświetlenia – im silniejsze światło tym roślina bardziej czerwona – przy odpowiednio intensywnym oświetleniu wybarwia się na piękny rubinowy kolor. Zazwyczaj jej górna część jest bardziej wybarwiona w kolorach czerwieni a dolna część do której dociera mniej światła jest najczęściej zielona.

UPRAWA: Jest dość łatwym w uprawie gatunkiem. Należy do jednych z łatwiejszych w uprawie roślin czerwonych. Rośnie dobrze już przy niewielkim świetle (0,4 W/l). przy mocniejszym oświetleniu ładniej się wybarwia, wypuszcza więcej bocznych pędów i lekko się płoży.
W warunkach akwariowych roślinę tą rozmnażamy wegetatywnie – poprzez podział kłącza – podobnie jak u większości roślin łodygowych. Przycinanie rośliny wzmaga jej rozrost na boki przez co staje się pełniejsza i lepiej się prezentuje. W uprawie podwodnej bardzo szybko rośnie wykładając się na powierzchni wody. Kwiaty mają maleńkie, jasnożółte płatki korony krótsze od działek kielicha.

Polecamy:   Onowodek Kędzierzawy (Aponogeton Crispus)

SADZENIE: Ludwiga repens jest rośliną 3 planu lub w większych awariach 2 planu. Najlepiej prezentuje się posadzona w grupie na tle lub w sąsiedztwie drobnolistnych roślin zielonych.

NAWOŻENIE: W utrzymaniu atrakcyjnej czerwonej barwy Ludwigi płożącej należy utrzymać poziom NO3 na poziomie 5 mg/l i fosforanów w granicach 1,5 – 2 mg/l. Nie jest wymagane nawożenie CO2. Korzystny wpływ na roślinę ma podawanie żelaza i mikroelementów oraz oświetlenie o zimnej barwie (powyżej 6500K).