Mech Flame moss – Taxiphyllum sp.

Flame moss zwany także mchem płonącym to jeden z ładniejszych mchów akwariowych. Charakteryzuje się pionowo rosnącymi gałązkami, które skręcają się tworząc delikatne spirale.

NAZWA:Mech płonący (Flame moss)
POCHODZENIE: Azja
WYSOKOŚĆ: Do 20 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie/średnie
TEMPERATURA: 16 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY:
Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie/Wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Pochodzenie tego mchu to Południowo-Wschodnia Azja.
Kształtem przypomina płonące płomienie – z tąd wzięła się nazwa tego mchu – Mech płonący. Jest bardzo dekoracyjnym mchem często spotykanym w naszych akwariach. Cechą szczególną są pionowo rosnące gałązki które potrafią dorosnąć do kilkunastu centymetrów.

UPRAWA: tak jak inne popularne mchy nie wymaga silnego oświetlenia. Jednak przy mocniejszym oświetleniu szybciej rośnie. Lubi czystą często podmienianą wodę. Mech najlepiej systematycznie przycinać – mech zagęści się i zwiększy swoją objętość. Źle znosi gwałtowne zmiany parametrów wody.
Mech Falme moss rozmnażamy poprzez sadzenie świeżo przyciętych gałązek. Możliwe jest wyhodowanie naprawdę sporej plechy z kilku gałązek.

SADZENIE: Flame moss nadaje się do obsadzenia 1 lub 2 planu. Szczepki mchu obsadzamy na elementach wystroju akwarium (kamienie, kawałki drewna itp.). Dobrze prezentuje się obrastając większe korzenie.
Mech przywiązujemy do elementów (kamienie, lawa, lignit itp.) za pomocą cienkiej żyłki. Po kilku tygodniach mech zacznie się rozrastać oraz przyszczepi się do podłoża

NAWOŻENIE: Nie wymaga dodatkowego nawożenia. Przy mocniejszym oświetleniu i niewielkiej ilości nawozów można uzyskać szybszy wzrost tego pięknego mchu.

Polecamy:   Mech jawajski (Vesicularia dubyana)