Mech jawajski (Vesicularia dubyana)

Mech jawajski (Vesicularia dubyana) – jeden z najpopularniejszych gatunków mchów spotykanych w akwariach. Znany jest także jako Java moss.

NAZWA: Mech jawajski (Vesicularia dubyana)
INNE NAZWY: Java moss
SYNONIMY: Hypnum dubyanum
POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Rokietowate
WYSOKOŚĆ: 10 - 20 cm
SZEROKOŚĆ: 1 – 1,5 mm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie - średnie
WODA: Temperatura: 15 - 27 °C,
pH: 5.0 - 8.0,
twardość: 2 - 30 ºdGH
UMIEJSCOWIENIE: Na dekoracjach, tył akwarium
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Ten popularny mech występuje w Azji gdzie zamieszkuje tropikalne rejony Indonezji, Filipin oraz Malezji. W naturze porasta on głównie kamienie, pnie oraz gałęzie drzew w zacienionych i wilgotnych miejscach. Spotykany jest także na brzegach zbiorników wodnych, rzek i strumieni a także na obszarach okresowo zalewanych przez wodę.
Mech jawajski to roślina delikatna, łatwa w uprawie oraz znajdująca wszelakie zastosowanie w akwarium. Java Moss charakteryzuje się długimi, cienkimi łodygami z drobnymi (1 – 1,5 mm), zielonymi listkami. Roślina ta wytwarza liczne pędy boczne dzięki czemu tworzy wielkie, rozgałęzione i zwarte skupiska.
Mech ten w akwarystyce znalazł zastosowanie jako typowa roślina rosnąca w akwarium a także jako roślina do zadań specjalnych. Mech jawajski często spotykany jest w akwariach tarliskowych. Delikatne, drobne i gęste skupiska gałązek mchu są idealnym podłożem dla ryb które w nim składają ikrę. To także idealne schronienie dla narybku.

UPRAWA: Mech jawajski to roślina łatwa w uprawie I niemająca specjalnych wymagań. Parametry wody nie wpływają znacznie na tempo wzrostu rośliny. Rośnie dobrze w akwariach ze słabszym oświetleniem oraz bez nawożenia. W akwariach z mocnym oświetleniem często mech ten porastają glony nitkowate.
Mech ten wrażliwy jest na zanieczyszczenia wody i zamulenie. Zanieczyszczenia osiadające na roślinie negatywnie wpływają na kondycję rośliny i mogą doprowadzić do stopniowego obumierania tego popularnego mchu.
W akwariach rozmnażamy go wegetatywnie przez podział rośliny macierzystej.

Polecamy:   Mech Willow moss (Fontinalis antipyretica)

SADZENIE: Mech jawajski tak jak inne mchy akwariowe najczęściej przymocowujemy za pomocą drobnej siateczki lub żyłki do takich elementów jak korzenie, kamienie czy łupiny kokosowe. Mech ten możemy także umieścić w podłożu lub może swobodnie pływać w wodzie.
Java moss sprawdzi się także jako żywe, zielone tło które umieszczamy na tylnej ścianie akwarium przy pomocy specjalnej siatki nylonowej.

NAWOŻENIE: Mech ten w akwariach bardzo dobrze rośnie bez dodatkowego nawożenia. By przyspieszyć jego tempo wzrostu można podawać CO2 lub jego odpowiednik – węgiel w płynie.

UWAGI: Mech jawajski jest rośliną która rośnie zarówno pod wodą jak i nad wodą dlatego może być hodowany w paludarium.