Mech Phoenix moss (Fissidens fontanus)

Jeden z najładniejszych mchów spotykanych w naszych akwariach. Tworzy piękne, gęste trawniki/darnie. Charakterystyczne, krótkie dorastające do 3-4 cm gałązki przypominają lisie ogony – stąd nazwa: “phoenix” – lis.

UPRAWA: Mech bardzo łatwy w uprawie. Nie ma zbyt dużych wymagań świetlnych i podłożowych. Można go sadzić na korzeniach, lawie wulkanicznej, lignicie czy innych elementach wystroju akwarium. Ze względu na niewielkie wymiary jakie osiąga (3-4 cm) idealnie nadaje się do obsadzania przedniej części akwarium oraz jako roślina dekoracyjna do zbiorników typu „nano”.

Jedną z charakterystycznych cech tego mchu jest jego zdolność do przetrwania bez światła – potrafi przeżyć dłuższy czas bez światła po czym wrócić normalnego wzrostu.

Pielęgnacja Phoenix moss polega na regularnym strzyżeniu przy pomocy nożyczek – strzyżenie do wysokości ok. 2 cm poprawia wygląd mchu oraz sprawia że mech lepiej się rozkrzewia i zagęszcza swoją strukturę. Przycinanie zapobiega także gniciu dolnych partii mchu.

Mech Phoenix rośnie wolniej od innych znanych mchów akwariowych – dlatego jest rarytasem akwarystycznym.

SADZENIE: Mech należy zaszczepić na korzeniach, kamieniu za pomocą nitki, żyłki lub siatki do mchu. Po kilku dniach przyczepi się i zacznie rozrastać porastając całą powierzchnię na której został zaszczepiony.

NAWOŻENIE: nie wymaga nawożenia, lubi dodatek CO2, bez problemów znosi niskie/umiarkowane oświetlenie.

SYNONIMY: Fissidens fontanus,
ROZMIESZCZENIE W AKWARIUM: 1, 2 plan,
WYSOKOŚĆ: 3-4 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: niskie – wysokie,
TEMPERATURA: 15 – 28*C
TWARDOŚĆ WODY: miękka - średnia,
TEMPO WZROSTU: niskie - średnie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: łatwa,
Polecamy:   Rośliny: Mchy akwariowe