Micranthemum Monte Carlo

Micranthemum Monte Carlo to mało znana ale bardzo łatwa w uprawie roślina trawnikowa. Wyglądem przypomina popularnego małego Heńka (Hemianthus callitrichoides ‘cuba’) jednak ma dużo mniejsze wymagania.

POCHODZENIE: Ameryka Południowa
RODZINA: Scrophulariaceae
WYSOKOŚĆ: 2-5 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie
TEMPERATURA: 22 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY:

Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Micranthemum ‚Monte Carlo” pochodzi z Argentyny. Roślina ta stosunkowo niedawno została odkryta bo w 2010 roku a pierwszy raz została zaprezentowana przez japońskich akwarystów w 2012 roku pod nazwą „New Large Pearl Grass”.
Charakteryzuje się niewielką wysokością, rośnie gęsto tworząc zwarty zielony dywan. Posiada jasnozielone drobne, zaokrąglone liście. W odróżnieniu do „małego Heńka” posiada dość dobrze rozwierty system korzeniowy i płoży się dzięki czemu nie nawarstwia się oraz nie odrywa od podłoża. Nadaje się także do obsadzania dekoracji w akwarium takich jak korzenie, kamienie itp.

UPRAWA: Roślina jest łatwa w uprawie i nadaje się dla początkujących akwarystów. Nie wymaga mocnego oświetlenia, rośnie nawet w lekkim zacienieniu roślin o większych liściach. Monte Carlo poradzi sobie w szerokim zakresie temperatur od 22 do 28°C. Rośnie zarówno w wodzie twardej jak i miękkiej – pH w granicach 6,0 – 7,5.

SADZENIE: Sadzonki liczące od5 liści umieszczamy pojedynczo w podłożu zachowując odstępy pomiędzy sadzonkami 2-3 cm. Roślina już po kilku dniach zacznie się rozrastać tworząc piękny jasnozielony trawnik. Sadzenie tej drobnej rośliny znacznie ułatwi nam pęseta.

NAWOŻENIE: Na wzrost wpływa korzystnie dozowanie dwutlenku węgla (CO2) oraz podawanie mikroelementów.

UWAGI: Roślina ta przypomina swym wyglądem miniaturową kopie Micranthemum umbrosum.

Polecamy:   Zwartka Wendta (Cryptocoryne wendtii)