Microsorium pteropus Trident

Microsorium pteropus Trident – jedna z mniejszych i atrakcyjniejszych odmian Microsorum pteropus. Roślina ta jest łatwa w uprawie co sprawia że z powodzeniem może być uprawiana w akwariach początkujących akwarystów.

NAZWA: Microsorium pteropus Trident
POCHODZENIE: Kultywar
RODZINA: Polypodiaceae
WYSOKOŚĆ: Do 20 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie - średnie
WODA: Temperatura: 20 – 28°C,
pH: 5 - 8
UMIEJSCOWIENIE:Na dekoracjach
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Microsorium pteropus Trident to paproć która dość rzadko spotykana jest w naszych akwariach. Odmiana ta wyróżnia się charakterystycznym kształtem liści, które są rozdzielone na trzy końce. Zaszczepiona na kamieniu czy korzeniu gdy się rozrośnie, tworzy piękne, zwarte kępy które niezwykle atrakcyjnie prezentują się w akwariach.

UPRAWA: Microsorium pteropus Trident jest rośliną łatwą w uprawie, mającą niewielkie wymagania. Roślina ta radzi sobie już przy niewielkim oświetleniu, jednak by dobrze rosła należy zapewnić jej oświetlenie na poziomie standardowej pokrywy czyli około 0,3 – 0,5 W/litr. Microsorium to nie wymaga szczególnej opieki. By rosła i dobrze się prezentowała należy co jakiś czas przycinać starsze liście oraz młode rośliny powstające na końcówkach starszych liści.
Zwykle umieszczona jest na elementach dekoracyjnych np. korzeniach czy kamieniach dzięki czemu może być rośliną pierwszego lub drugiego planu.
W akwariach Microsorium te rozmnażamy poprzez podział kłącza – dzieląc je na mniejsze fragmenty i uzyskując w ten sposób nowe rośliny. Roślina ta rozmnaża się także wytwarzając nowe rośliny potomne. Powstają one na końcach starszych liści, gdy wypuszczą korzenie można je oderwać lub odciąć od rośliny macierzystej i zaszczepić np. na korzeniu.

SADZENIE: Rośliny tej podobnie jak innych odmian Microsorium nie sadzimy w podłożu a przyczepiamy do elementów wystroju akwarium. Kłącze rośliny przymocowujemy za pomocą cienkiej żyłki, nici lub specjalnego kleju do kamieni, korzeni lub innych elementów znajdujących się w akwarium.
Przed przymocowaniem rośliny możemy jej kłącze podzielić na mniejsze fragmenty – każdy z nich powinien posiadać kilka liści. W ten sposób otrzymamy nowe egzemplarze tej pięknej paproci.

NAWOŻENIE: Nawożenie oraz podawanie CO2 nie jest wymagane.