Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri)

Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri) – słodkowodny gatunek ryb z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb akwariowych.

NAZWA: Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri)
SYNONIM:
RODZINA: Piękniczkowate
BIOTOP: Ameryka Środkowa
ROZMIAR: Średni 5 -16 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość 80 cm
WODA: Temp.: 24-28ºC,
pH: 6.5 - 7.5 pH,
twardość: 10 - 30 ºdGH
POKARM: Glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Żyworodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 4 lat
CENA: 5 - 8 ZŁ

OPIS: Ojczyzną Mieczyka Hellera jest Ameryka Środkowa. Zamieszkuje głównie mniejsze rzeki i strumienie w Meksyku, Hondurasie i Gwatemali. Do Europy gatunek ten został sprowadzony w latach 1907 – 1909.
Dziko żyjące osobniki są koloru zielonkawo szarego, wzdłuż ciała przebiegają czerwono brązowe pasy. Osiągają one długość od 3 do 12 cm.
Formy hodowlane występują w wielu odmianach barwnych: czerwonej, pomarańczowej, czarnej, berlińskiej, wagtail, ananas czy kohaku. Odmiany barwne uzyskano poprzez selekcję oraz krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.
Mieczyki pochodzące z hodowli zwykle osiągają większe rozmiary od dziko żyjących osobników. Zwykle dorastają do 5 do 16 cm.
Samce są smuklejsze od samic, posiadają charakterystyczny ogon w kształcie miecza który jest wydłużoną płetwą ogonową oraz gonopodium umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne. Niektóre samce później dojrzewają płciowo od innych a ich “miecz” i gonopodium wyrasta dużo później i dlatego często bywają mylone z samicami.

ODŻYWIANIE: Mieczyki to ryby wszystkożerne, chętnie przyjmujące niemal każdy rodzaj pokarmu. Chętnie zjada żywe lub mrożone larwy komarów, ochotkę czy wodzień. Dieta powinna być urozmaicona i oprócz pokarmów mięsnych powinno się podawać także pokarmy roślinne takie jak spirulina czy mrożony szpinak. Podobnie jak Zmienniak plamisty podskubuje rośliny zjadając z ich powierzchni glony.

AKWARIUM: Mieczyk Hellera to ryba wymagająca jeśli chodzi o warunki hodowlane. Ta średniej wielkości ryba wymaga zbiornika o długości co najmniej 80 cm, z dobrą filtracją i wodą regularnie odświeżaną. Akwarium powinno być dobrze oświetlone, dość dobrze obsadzone roślinnością z wolną przestrzenią do pływania.
Ryby te źle czują się w zbyt małych zbiornikach w których karłowacieją, rozwijają się nieprawidłowo i często chorują.
Woda w akwarium powinna mieć temperaturę 24 °C do 28 °C, zalecane pH 7–7,5. Woda powinna być dobrze filtrowana i regularnie podmieniania – co najmniej 20% tygodniowo.
Mieczyki Hellera to dość specyficzne ryby. W akwariach powinno się hodować jednego samca i kilka samic, lub w większych akwariach kilka samców i kilkanaście samic. Samce są agresywne wobec siebie dlatego nie należy trzymać w akwarium dwóch samców, większy i mocniejszy zamęczy słabszego i doprowadzi do jego śmierci. W akwarium powinien być jeden samiec lub kilka samców pomiędzy którymi agresja rozłoży się równomiernie i nie będzie oddziaływać na pojedyncze osobniki.
W zbiornikach ogólnych ryba ta powinna być hodowana z rybami o podobnych wymaganiach i wielkości.

Polecamy:   Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus)

ROZMNAŻANIE: Mieczyk Hellera to ryba żyworodna, samica nie składa ikry, rodzi w pełni ukształtowane, gotowe do samodzielnego życia młode ryby. Ryby te są stosunkowo łatwe w rozmnażaniu, często rozmnażają się w zbiornikach ogólnych. Najchętniej rozmnażają się gdy temperatura wody wynosi 26 °C.
Ciąża samic trwa od 4 do 5 tygodni w zależności od temperatury wody. Samiec zapładnia samicę za pomocą gonopodium czyli płetwy odbytowej przekształconej w narząd kopulacyjny. Samice w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Przed porodem samicę najlepiej umieścić w kotniku, co uchroni młode przed zjedzeniem przez matkę lub innych mieszkańców akwarium. Samica rodzi od 70 do 250 młodych. Młodym należy podawać rozdrobniony pokarm oraz zapewnić dobrą filtrację i napowietrzanie wody.

UWAGI: Mieczyk Hellera to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych, jest też jedną z najdawniej hodowanych, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Jest rybą która jest wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie – w badaniach naukowych nad nowotworami.