Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis)

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) jedna z najbardziej znanych i najstarszych roślin akwariowych. Należy do roślin z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae), jest rośliną szybko rosnącą i mało wymagającą.

NAZWA: Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis)
POCHODZENIE: Ameryka północna
RODZINA:
Żabiściekowate
WYSOKOŚĆ: do 100 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie/średnie
TEMPERATURA: 10 – 25°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU:Wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Środowiskiem naturalnym w którym występuje Moczarka kanadyjska to rozległe obszary kontynentu północnoamerykańskiego, od Kanady na północy po stany Kalifornia, Nowy Meksyk i Florydę na południu. Zasiedla zbiorniki ze stojącą lub wolno płynącą wodą słodką. Obecnie można ją spotkać praktycznie na wszystkich kontynentach (okazy żeńskie) w umiarkowanej strefie klimatycznej. Jest gatunkiem inwazyjnym i był nazywany “zarazą wodną” z powodu problemów powodowanych w żegludze i rybołówstwie. Z czasem uciążliwości związane z jego obecnością się zmniejszyły.
Moczarka kanadyjska rośnie całkowicie pod wodą, ukorzenia się lub rośnie swobodnie unosząc się w wodzie. Charakteryzuje się długą, rozgałęziającą się łodygą o okrągłym przekroju. Liście po trzy w okółku (rzadziej 4 lub 5), w dolnej części pędu czasem po 2 (naprzeciwległe). Następujące po sobie okółki skręcone są względem siebie o 60°. Liście mają od 6 do 13 mm długości (rzadko do 17 mm) i szerokość od 1 do 5 mm, kształtu podłużnie jajowatego.
Korzenie białe, nierozgałęzione i nie zawsze się wykształcają. Pełnią jedynie funkcję zakotwiczającą.
W naturze osiąga do 3 m długości, w akwariach nie przekracza 100 cm. Roślina zalecana do akwariów zimnowodnych, w których pozostaje zielona przez cały rok. Chętnie zjadana przez wiele gatunków ryb roślinożernych.
Roślina ta bardzo korzystnie wpływa na biotop naszego zbiornika – ze względu że jest rośliną szybkorosnącą produkuje olbrzymie ilości tlenu. Pobiera także takie związki mineralne jak wapń (wody twarde) czy związki azotowe (które sprzyjają rozwojowi glonów).

Polecamy:   Onowodek kłączowy (Aponogeton rigidifolius)

UPRAWA: Moczarka jest jedną z najbardziej łatwych w uprawie roślin wodnych, zwłaszcza dla początkujących, ponieważ niema dużych wymagań. Roślina ta lubi wodę twardą z której intensywnie pobiera związki wapnia, nie znosi zbyt wysokiej temperatury. Zbyt ciepła woda powoduje utratę sprężystości przez roślinę i gwałtowne wydłużanie łodygi. Nie wymaga mocnego oświetlenia czy dodatkowe nawożenia.
Rozmnażanie typowe dla łodygowców a więc przez sadzonki wierzchołkowe i boczne. Roślina dosyć dobrze się rozkrzewia po usunięciu wierzchołka.
Jest rośliną inwazyjną dlatego wymaga od akwarysty systematycznego przycinania – w dobrych warunkach nawet raz w tygodniu.

SADZENIE: Może być sadzona na dnie w podłożu lub swobodnie pływać. Zaleca się sadzenie w grupach w tylnej części akwarium, najlepiej prezentuje się wśród roślin o szerokich liściach. Roślinę rozmnaża się wegetatywnie poprzez podział pędów, które sadzi się w podłoże.

NAWOŻENIE: Nie wymaga dodatkowego nawożenia. Substancje pokarmowe pobiera ze słupa wody i doskonale oczyszcza wodę m.in. z nadmiaru związków azotowych.

UWAGI: Moczarka kanadyjska hodowana jest także często w przydomowych oczkach wodnych gdzie doskonale sobie radzi. Znalazła także zastosowanie w biologicznych oczyszczalniach ścieków – szybko pobiera pierwiastki z wody.