Nadwódka Wielonasienna (Hygrophila Polysperma)

Nadwódka Wielonasienna – szybko rosnąca i łatwa w uprawie roślina akwariowa o jasnozielonych liściach. Doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów.

POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Acanthaceae
WYSOKOŚĆ: 15-50 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: niskie/średnie
TEMPERATURA: 18 – 30°C
TWARDOŚĆ WODY:

miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie, wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY:Łatwa

OPIS: Ta popularna roślina akwariowa pochodząca z Azji a dokładniej z obszarów Indii, Malezji czy Tajwanu. W warunkach naturalnych rośnie na obszarach bagnistych, w rowach odwadniających, okresowych bajorach, jak i wodach wolno płynących rzek i kanałów.
Charakteryzuje się kruchą, kwadratową w przekroju łodygą (o grubości 1,4 mm) z której naprzeciwlegle(po parze w każdym węźle) wyrastają liście. Kolejne piętra liści obrócone są wzajemnie o 90˚. Liście są kształtu lancetowatego, o długości do 5 cm i szerokości do 1,5 cm, koloru zielone które w zależności od intensywności oświetlenia wybarwiają się od jasno zielonej, przez różową, do rdzawej. System korzeniowy jest słabo rozwinięty tworzący wiązkę białych, nitkowatych korzeni.

UPRAWA: Hygrophila Polysperma – jest jedną z najbardziej łatwych w uprawie roślin wodnych, zwłaszcza dla początkujących, ponieważ wyrasta w niemal każdych warunkach. Roślina ta toleruje dość duży zakres parametrów wody (odczyn, temperatura i twardość wody) a także nie wymaga mocnego oświetlenia czy dodatkowe nawożenia.
Rozmnażanie typowe dla łodygowców a więc przez sadzonki wierzchołkowe i boczne. Roślina dosyć dobrze się rozkrzewia po usunięciu wierzchołka.
Jest rośliną inwazyjną dlatego wymaga od akwarysty systematycznego przycinania – w dobrych warunkach nawet raz w tygodniu.
Nadwódka wielonasienna uprawiana może być także w paludarium gdzie nadwodne liście są ciemnozielone.

SADZENIE: Ze względu na swoje rozmiary Nadwódkę Wielonasienną powinno się sadzić z tyłu lub po bokach akwarium. Najlepiej prezentuje się w zwartych kępach
Hygrophila polysperma będąc bardzo wytrzymałą i łatwo adoptującą się, nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Roślinie tej wystarczy piasek z dodatkiem odrobiny gliny.

Polecamy:   Ludwigia żołędna (Ludwigia glandulosa)

NAWOŻENIE: Dodatkowe nawożenie nie jest wymagane jednak dla szybkiego wzrostu wskazane jest dozowanie CO2. Roślina lubi brudną wodę i zamulone dno.

UWAGI: Wyhodowano także ozdobną odmianę tej rośliny o nazwie „Rosanevig”, której liście mają różowe unerwienie oraz odmianę „Sri Lanka” („Sunset”, „Marmor”) o różowawych liściach z jaśniejszym użyłkowaniem.