Nadwódka zmienna (Hygrophila difformis)

Nadwódka zmienna (Hygrophila difformis) – to piękna i mało wymagająca roślina akwariowa. Polecana dla początkujących akwarystów.

NAZWA: Nadwódka zmienna (Hygrophila difformis)
SYNONIMY: Synema triflorum, Andonesma triflora, Gardanthera triflora, Ruellia difformis Linneus,
POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Acanthaceae
WYSOKOŚĆ: 20 – 50 cm
SZEROKOŚĆ: 15 - 25 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 22-30°C
pH: 5.0 – 9.0,
Twardość: miękka - b.twarda
UMIEJSCOWIENIE: Tył akwarium
TEMPO WZROSTU: Szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Nadwódka zmienna (Hygrophila difformis), znana jest także pod nazwą Nadwódka trójkwiatowa. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji (Indie, Indochiny, Półwysep Malajski). Jest rośliną wodną która w naturalnych warunkach występuje na polach ryżowych, rowach oraz jeziorach i stawach.
Jest rośliną łatwą w hodowli i bardzo dekoracyjną. W akwariach osiąga ona wysokość do 50 cm. Łodyga rośliny jest niezbyt mocna, posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy który wytwarza dużą liczbę rozłogów. Od łodygi odchodzą piękne, naprzeciwległe, pierzaste liście. Jasnozielone liście dorastają do 12 cm długości i 7 szerokości. Kolejne piętra liści przesunięte są względem siebie o 90°. Kształt i wielkość liści uzależniona jest od ilości światła skierowanej w kierunku rośliny. Nadwódka zmienna rosnąca w półcieniu wytwarza liście niewielkie o ząbkowanym brzegu. W pełnym świetle liście są większe, pierzaste i niezwykle dekoracyjne, dorastające do 12 cm długości.

UPRAWA: Gatunek ten jest łatwy w utrzymaniu i ma niewielkie wymagania. Jest roślina szybko rosnącą, która absorbuje duże ilości związków mineralnych z wody dlatego jest bardzo dobrym wyborem przy starcie nowego zbiornika roślinnego, gdy wymagana jest duża masa roślin w celu hamowania możliwości pojawienia się glonów. Nadwódka zmienna jest rośliną która lubi żyzne podłoże. Jest rośliną która lubi systematyczne przycinanie oraz podmiany wody – Nadwódka zmienna lubi czystą wodę.
Nadwódka zmienna to roślina nasienna, w warunkach akwariowych rozmnażamy ją wegetatywnie – za pomocą sadzonek wierzchołkowych.

Polecamy:   Eleocharis sp. TROPICA

SADZENIE: Podłoże wokół rośliny powinno być żyzne i nawożone najlepiej poprzez zastosowanie tabletek mineralnych lub pałeczek nawozowych. Roślinę sadzimy z tyłu akwarium, najlepiej prezentuje się posadzona w grupie pośrodku akwarium, blisko tylnej ściany.

NAWOŻENIE: Wskazane nawożenie podłoża wokół rośliny. Nawożenie nawozami w płynie oraz podawanie CO2 nie jest wymagane.

UWAGI: Hygrophila difformis jest rośliną która bardzo dobrze rośnie również w paludarium, gdzie wytwarza ciemnozielone liście nadwodne, oraz różowofioletowe kwiaty.