Nawożenie: Pałeczki nawozowe
W akwariach od lat używamy nawozów rolniczych/ogrodowych w postaci soli których używamy do wzbogacenia wody w składniki odżywcze. Tym razem pokażę jak wykorzystać domowe nawozy w postaci pałeczek nawozowych do podłoża.
W naszych domach często stosujemy pałeczki nawozowe do roślin ozdobnych. Najczęściej są to produkty takich firm jak: Biopon, Agrecol, Zielony Dom czy firmy Substral. Nawozy te dostępne są w rożnych odmianach (dla roślin kwitnących, storczyków itp.) różnią się one proporcjami składników odżywczych. Pałeczki te służą do nawożenia podłoża roślin doniczkowych ale równie dobrze sprawdzają się do nawożenia podłoża w akwarium. Zasilając podłoże w dodatkowe składniki odżywcze sprawimy że nasze rośliny będą bujniejsze oraz wybarwią się odpowiednim kolorem. Nawożenie podłoża to istotny element hodowli roślin które większość składników pokarmowych pobierają przez system korzeniowy.
Jakich użyć pałeczek nawozowych?? Jak wspominałem wyżej na naszym rynku działa kilka firm które oferują pałeczki nawozowe do roślin. Pałeczki nawozowe kupimy w marketach budowlanych typu OBI, Praktiker itp. oraz w sklepach ogrodniczych. Nawóz należy dobrać w zależności od oferty lokalnego rynku i obsady roślinnej naszego akwarium.
Przykładowo pałeczki nawowe firmy SUBSTRAL – pałeczki nawozowe dla roślin zielonych jest mieszaniną mikroelementów (NPK 10-6-8 (2 )):
– Azot (N) -10,7%,
– Fosfor (P2O5) – 6,4%,
– Potas (K2O) – 8,6%,
– Magnez (MgO) – 2,4%
Jak stosować pałeczki nawozowe? Pałeczki nawozowe dla potrzeb roślin akwariowych dzielimy za pomocą nożyczek na 2-3 części które wtykamy w podłoże w pobliżu roślin np., w przypadku trawnika z Eleocharis parvula co 4-5 cm na głębokość około 3 cm. Odległość i głębokość aplikacji nawozu można zwiększyć w wypadku innych roślin. Pałeczki najlepiej uzupełniać podczas podmiany wody. Wg. moich obserwacji zasilają podłoże przez około dwa miesiące.
Pałeczki nawozowe a ryzyko wystąpienia glonów w akwarium? Stosowanie nawozów pod żwirowych znacznie ogranicza nam możliwość wysypu glonów w akwarium – w porównaniu z nawożeniem słupa wody. Ryzyko występowania glonów jest mniejsze w zbiornikach z bogatą obsadą roślinną.
Stosowanie pałeczek nawozowych dla roślin doniczkowych to nic innego niż nieco tańsza alternatywa dla markowych nawozów akwarystycznych do podłoża takich jak np. Kapsułki Ferka. Pamiętajmy, że jest to dodatkowy sposób na nawożenie. Na piękny i zdrowy wygląd naszych roślin wpływa tez wiele innych czynników. Pod uwagę powinniśmy brać wymagania poszczególnych roślin, obsadę zwierzęcą intensywność oświetlenia czy dawkowanie co2. O wszystkich tych czynnikach należy pamiętać przy stosowaniu nawozów w akwarium.
Czy nie zajdzie np. przedawkowanie gdzie czesc mineralow moze sie dostac do kolumny wody? Czyli chodzi mi o ilosc tych paleczek do litrazu!
Raczej nic nie powinno się stać. Stosowanie nawozów w podłożu znacznie ogranicza nam ryzyko przedawkowania. Ja pałeczkę nawozową dziele na 3 części i głęboko wbijam w podłoże w pobliżu korzeni i tak żeby zawsze były dobrze przysypane podłożem.
Przychylam się do opinii diobol-a. Dobrze wbite pałeczki w podłoże nie mają prawa wydzielać nic do słupa wody. Uwalniają one powoli substancje odżywcze które mają być wchłonięte przez np: trawniczek. Wysyp glonów najczęściej występuje po naszym grzebaniu w podłożu (przesadzanie roślin). Samo wbijanie pałeczek jest bezpieczne i bardzo przydatne przy zbiornikach 1, 2, … – letnich.
A gdzie kupujecie pałeczki nawozowe? Które firmy polecacie?
[…] gliniano-torfowych lub pałeczek nawozowych. O zastosowaniu pałeczek nawozowych w akwarium piszemy tutaj. Zaleca się podawanie dwutlenku węgla co znacząco wpływa na tempo wzrostu […]
To super pomysł który wypróbowałam w moim akwarium. Miałam olbrzymi problem z glonami przy nawożeniu słupa wody. Po zastosowaniu pałeczek i rezygnacji z CO2 roślinki po pewnym czasie odżyly, a glony poszły w niepamięć. Teraz kupując nowe rośliny szukam takich które nie wymagają CO2 czy nawożenia w płynie. Dzięki za wszystkie artykuły