Neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)

Neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) znany także jako Bystrzyk axelrodi to popularna ryba o spokojnym i towarzyskim usposobieniu. Ryba ta dorasta w akwarium do około 3,5-4 cm.

NAZWA: Neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)
INNE NAZWY: Bystrzyk axelrodi, Bystrzyk czarny
SYNONIM: Black Neon Tetra
RODZINA: Kąsaczowate
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Mały do 4 cm
AKWARIUM: Średnie min. długość 50 cm
WODA: Temp.: 22-28ºC, miękka, kwaśna, pH: 5.5 - 7.5 pH, twardość: 2 - 15 ºdGH
POKARM: Mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Od 3 do 5 lat
CENA: 2 - 4 ZŁ

OPIS: Neon czarny ta popularna rybka nazywana jest także Bystrzykiem axelrodi lub Bystrzykiem czarnym. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Południowej gdzie zasiedla strumienie i rzeki dorzecza Amazonii i samą Amazonkę.
Dorastają do około 4 cm. Ciało w kolorze szaro-zielonkawym z charakterystycznym dwubarwnym pasem biegnącym od pokryw skrzelowych aż do nasady płetwy ogonowej.
Podobnie jak w przypadku Neona czerwonego płeć trudna do odróżnienia. Samice są pełniejsze, mają bardziej zaokrąglony brzuch. Samiec jest smuklejszy, nieco mniejszy, końcówki płetw ma niebiesko-białe.
Neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) to ruchliwa i towarzyska ryba, nadająca się do akwarium towarzyskiego w którym trzymane są nieduże i spokojne ryby. Jest rybą stadną, dlatego należy trzymać kilka lub najlepiej kilkanaście sztuk tego gatunku. W większej grupie ryby te są mniej płochliwe i bardziej naturalne w zachowaniu.

ODŻYWIANIE: Ryby te nie są wybredne i chętnie jedzą większość dostępnych na rynku pokarmów. Należy karmić je pokarmem drobnym i urozmaiconym. Karmienie żywymi lub mrożonymi pokarmami pozytywnie wpłynie na ubarwienie ryb.

AKWARIUM: Zbiornik dla niewielkiej grupy tych ryb powinien mieć minimum 50 cm długości. Powinien być gęsto obsadzony roślinnością z wolną przestrzenią do pływania. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne a podłoże powinno być raczej ciemne. Bystrzyk axelrodi (Bystrzyk czarny) powinna być hodowana w wodzie miękkiej i kwaśnej z dodatkiem garbników. Akwarium w którym znajdą się korzenie, gałęzie z liśćmi dębu lub buku odwzorowują naturalne środowisko tej ryby. Temperatura wody w przedziale 22-27°C.
Jest rybą towarzyską i może być hodowana w akwarium jednogatunkowym jak i ogólnym w którym za towarzystwo doskonale sprawdzają się niewielkie ryby takie jak danio, razbory, tetry czy żyworódki a także z rybami dennymi (kiryski mniejsze zbrojniki). Może być także trzymany z większością gurami i małymi pielęgniczkami.

Polecamy:   Ryby z rodziny kąsaczowatych w akwarium

ROZMNAŻANIE: Akwarium tarliskowe powinno być mocno zacienione a temperatura wody 26°C. Woda powinna być miękka i kwaśna. Dorosłych w tym zbiorniku nie karmimy. Tarlaki rozrzucają ikrę wśród roślin. Po tarle dorosłe osobniki odławiamy zdezynfekowaną siatką, a zbiornik zaciemniamy całkowicie. Młode wylęgają się po około półtorej dnia. Narybek należy karmić bardzo drobnym pokarmem żywym takim jak np.: larwy solowca. Są bardzo żarłoczne i szybko rosną. W optymalnych warunkach młode osiągają dojrzałość płciową w wieku około 5-6 miesięcy.