Neon Innesa (Paracheirodon innesi)

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych, z charakterystycznie połyskującym, niebieskim pasem. To niewielka, stadna i towarzyska rybka znana również jako bystrzyk neonowy, bystrzyk Innesa lub po prostu neon.

NAZWA: Neon Innesa (Paracheirodon innesi)
INNE NAZWY:Bystrzyk neonowy, bystrzyk Innesa
RODZINA: Kąsaczowate (Characidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa (dżungla dorzecza górnej Amazonki),
ROZMIAR: 3,5-4 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość 60 cm
WODA: temp: 22-26ºC,
POKARM: Wszystkożerny. Przyjmuje pokarmy suche, mrożone, żywe.
ŻEROWANIE: środek/dno
ROZMNAŻANIE: Jajorodne,
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: do 10 lat
CENA: 1-3 ZŁ

OPIS: środowiskiem naturalnym w jakim występuje neon innesa jest dorzecze Amazonki w Ameryce Południowej. Gatunek zamieszkuje przede wszystkim mniejsze wody płynące Kolumbii, Peru i Brazylii. Neon Innesa to przedstawiciel rodziny kąsaczowatych – jest rybą z biotopu „czarnych wód”.
W naturze gatunek ten żyje w ławicach dlatego w akwariach powinno się trzymać minimum kilka/kilkanaście sztuk tego neona (min 6-10). Swoją popularność wśród akwarystów zawdzięcza swoim łagodnym usposobieniem, zachowaniem typowym dla ryby stadnej ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjnym ubarwieniem.
Neon Innesa charakteryzuje się wydłużonym ciałem i oliwkowo srebrzystym ubarwieniem z czerwonym zabarwieniem tylnej części ciała. Od oka do podstawy płetwy tłuszczowej biegnie połyskująca, niebieska pręga, która na ciemnym tle świeci jak neon. Cecha ta jest niezwykle przydatna dla tych ryb na wolności, gdyż neony przebywają w tzw. czarnych wodach. Świecący pasek umożliwia im wzajemne widzenie się w takich warunkach i wspólne żerowanie. Samce są smuklejsze i mają prosty niebieski pas, podczas gdy u samic jest on często załamany, samice charakteryzują się także pełniejszymi brzuszkami.
Innesa często mylona jest z podobnym neonem czerwonym. Oba gatunki można rozróżnić po czerwonym pasku, który u neona innesy przechodzi tylko do połowy ciała, a u neona czerwonego ciągnie się od ogona, aż do głowy.
Jest gatunkiem dość łatwym w hodowli. Dzięki trwającej wiele lat hodowli w sztucznych warunkach ryby te nabrały znacznej odporności w stosunku do właściwości wody i warunków panujących w akwariach.

Polecamy:   Miedzik obrzeżony (Hasemania nana)

ODŻYWIANIE: Neon innesa jest rybą wszystkożerną i niezbyt wybredną jeśli chodzi o pokarm. Można im podawać pokarm płatkowy, w tabletkach mrożone lub żywe drobne wodne bezkręgowce takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek.
AKWARIUM: neony innesa możemy hodować w akwarium towarzyskim jak i jednogatunkowym. Tolerują prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Ryby te wrażliwe są na wahania parametrów wody i w zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach dość często chorują.
W zbiorniku dla neonów zaleca się stosowanie ciemnego podłoża oraz bujnej roślinności która zacieni akwarium. Wymagana jest także przestrzeń dla pływania. Do akwarium dla tego neona oprócz roślin powinno dać się korzenie. Nie należy trzymać ich z dużymi rybami jak np. Skalary, gdyż mogą zostać potraktowane jako pokarm.
Idealnym środowiskiem dla neona Innesa są tzw. „czarne wody”.

ROZMNAŻANIE: profesjonaliści nie mają problemów z rozmnożeniem tej ryby jednak w warunkach domowych ze względu na parametry wody jest trudniej. Aby rozmnożyć neony innesa musimy przygotować odpowiedni zbiornik tarliskowy.
Za zbiornik tarliskowy posłużyć nam może niewielkie akwarium. Akwarium zaciemniamy a na dnie wykładamy ruszt ikrowy lub dużą porcję mchu. Woda o temperaturze 26-28°C, powinna być miękka i kwaśna (ph 6-6.5), przefiltrowana najlepiej przez torf lub filtr RO. Woda powinna być przez parę dni filtrowana. Dajemy 2 krople akryflawiny na 10 litrów. Poziom wody w zbiorniku ok 10 cm. Do tarła odławiamy wyłącznie młode po raz pierwszy trące się ryby. Gatunki te rozrzucają i zjadają ikrę. Nie należy karmić ryb w akwarium tarliskowym. Jeśli chcemy neonki rozmnażać grupowo, musimy przygotować nieco większy zbiornik ok 25 litrów. Rybki dzielimy według płci, karmimy porządnie żywym pokarmem. Samice dajemy do zbiornika dzień wcześniej, potem samce – w stosunku 2 samce na 1 samicę. Ikra wrażliwa na światło składana jest rankiem. Młode wylegają się po około 24 godzinach, pływają po 5-6 dniach, w tym okresie żywią się pokarmem zawartym w woreczku żółciowym,. Kiedy zaczynają pływać stopniowo odsłaniamy akwarium. Rybki są niezwykle wybredne. Narybek karmimy pantofelkami, drobnym cyklopem, pyłem, jak dorosną artemią, zooplanktonem.

Polecamy:   Bystrzyk Kolumbijski (Hyphessobrycon columbianus)

CIEKAWOSTKI: Jest to pierwszy poznanym gatunkiem neona. Do Europy został sprowadził go August Rabaut, któremu pokazali go tubylcy mieszkający w Amazonii. W 1936 gatunek ten wzbudził sporo sensacji. Tego samego roku został przetransportowany do Niemiec, a stamtąd na pokładzie sterowca ,,Hindenburg” do Stanów Zjednoczonych, gdzie został po raz pierwszy naukowo opisany. Z początku osiągał dosyć wysokie ceny, gdyż nie potrafiono go rozmnażać, wiec wszystkie osobniki były przywożone z Ameryki Południowej.