Onowodek Kędzierzawy (Aponogeton Crispus)

Onowodek Kędzierzawy (Aponogeton Crispus) – wysoka, piękna roślina spotykana w większych akwariach gdzie najlepiej się prezentuje.

NAZWA: Onowodek Kędzierzawy (Aponogeton Crispus)
INNE NAZWY: Aponogeton kędzierzawy
SYNONIMY: Aponogeton echinatum Roxburg
POCHODZENIE: Azja
WYSOKOŚĆ: 20 - 60 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 18 – 30 °C
twardość wody : miękka do twardej
pH 5 – 9
TEMPO WZROSTU: Szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Pochodzi ze Sri lanki gdzie zamieszkuje dna jezior, stawów oraz wolno płynących strumieni. Rośnie na głębokości od 20 cm do 1 metra.
Onowodek Kędzierzawy to roślina posiadająca bulwiaste kłącze z którego rozetowo wyrastają charakterystyczne, pofałdowane liście. Liście koloru od jasno zielonego, do ciemno zielonego, a nawet bordowego na obrzeżach (kolor zależy od wieku rośliny oraz rodzaju podłoża). Liście dorastają do 30 cm długości, szerokość liści do 6 cm.

UPRAWA: Jest rośliną łatwą w uprawie. Aponogeton crispus lubi żyzne podłoże z dodatkiem gliny. Od zasobności podłoża zależy kolor liści rośliny. Przy ubogim podłożu liście są koloru jasnozielonego a przy żyznym ciemnozielone a czasem obrzeża liści są koloru bordowego. Onowodek Kędzierzawy lubi dobre oświetlenie, miękką do średnio-twardej wodę o pH 5 – 9. Temperatura wody w zakresie 18 – 30oC.

Łatwo adoptuje się do warunków panujących w zbiorniku.
Jest rośliną nasienną – wytwarza pęd kwiatowy który może wyrastać na wysokość 80 cm. Rozmnaża się zazwyczaj z nasion ale można ją rozmnożyć poprzez podział korzenia.

SADZENIE: Aponogeton kędzierzawy bo tak też nazywany jest Onowodek Kędzierzawy jest wysoką rośliną którą powinno się sadzić w tylnej części akwarium lub po jego bokach. Roślinę sadzimy pojedynczo (roślina się rozrasta nawet do 20 – 30 cm) najlepiej w sąsiedztwie roślin o drobnych liściach.

NAWOŻENIE: Podłoże powinno być uzupełniane w składniki pokarmowe. Zalecane podawanie CO2.

Polecamy:   Majaka rzeczna (Mayaca fluviatills)