Onowodek kłączowy (Aponogeton rigidifolius)

Onowodek kłączowy (Aponogeton rigidifolius) – duża, pięknie prezentująca się w akwarium roślina z rodziny Aponogetonaceae.

NAZWA: Onowodek kłączowy (Aponogeton rigidifolius)
INNE NAZWY: Onowodek Twardolistny
POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Aponogetonaceae (Onowodkowate)
WYSOKOŚĆ: 35 - 60 cm
SZEROKOŚĆ: 25 – 40 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 18 – 26°C,
pH: 5,5 - 8,
twardość: Miękka - średnia
UMIEJSCOWIENIE: Tył akwarium
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna / problematyczna

OPIS: Onowodek kłączowy (Aponogeton rigidifolius) jest rośliną powszechnie występującą w wodach wyspy Sri Lanka. Rośnie głównie w niewielkich rzekach i strumieniach z szybko płynącą wodą i piaszczystym dnem.
Onowodek kłączowy jest rośliną charakteryzującą się długimi, pofałdowanymi, lancetowatymi liśćmi. Mięsiste liście w zależności od wieku rośliny oraz warunków w akwarium wybarwiają się zwykle na ciemno zielono, często jednak przybierają barwy czerwonawe czy brązowawe. Liście wyrastają rozetowo z pełzającego kłącza. System korzeniowy słabo rozwinięty.

UPRAWA: W akwariach rośnie powoli (około jednego liścia na miesiąc) i o wiele mniejszy niż w naturze. Piękne liście tej rośliny wykazują dobowe ruchy, w ciągu dnia podnoszą się a w nocy opuszczają na dół. Jest rośliną kłopotliwą w uprawie.
Roślina ta jest gatunkiem nasiennym, jednak w warunkach akwariowych rzadko kwitnie. Akwaryści rozmnażają tą roślinę wegetatywnie – poprzez podział kłącza.

SADZENIE: Jest rośliną doskonale prezentującą się w tylnej oraz środkowej części akwarium. Ze względu na spore wymiary zalecana do większych zbiorników. Roślinę tą powinno się sadzić w pobliżu wylotu filtra – lubi ciągły przepływ wody.
Pojedyncze sadzonki umieszczamy w podłożu pojedynczo tak by mogły swobodnie się rozrastać. Onowodek kłączowy rozrasta się do 25 – 40 cm.
Podłoże w którym będzie sadzony Aponogeton rigidifolius powinno być żyzne, najlepiej z dodatkiem gliny i torfu.

NAWOŻENIE: Zaleca się wzbogacanie podłoża w substancje odżywcze (np. poprzez kapsułki nawozowe DIY), przyspieszy to rozwój rośliny oraz polepszy jej wybarwienie. Zalecane jest podawanie nawozów zawierających sporą ilość żelaza. Wskazane także podawanie CO2.

Polecamy:   Rotala z Nanjenshan (Rotala sp. Nanjenshan)

UWAGI: Onowodek kłączowy jest gatunkiem odpornym na obgryzanie przez ryby akwariowe czy ślimaki.