Onowodek Madagaskarski (Aponogeton Madagascariensis)

Onowodek Madagaskarski (łac. Aponogeton Madagascariensis) – to jedna z najciekawszych roślin spotykanych w akwariach a to za sprawą bardzo nietypowych liści.

NAZWA: Onowodek Madagaskarski (Aponogeton Madagascariensis)
POCHODZENIE: Afryka
RODZINA: Aponogetonaceae
WYSOKOŚĆ: 30 - 50 cm
SZEROKOŚĆ: 15 - 20 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie
WODA: Temperatura: 18 – 25°C,
pH: 5 - 7,
UMIEJSCOWIENIE: Środek akwarium
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Onowodek Madagaskarski jest rośliną endemiczną pochodzącą z Madagaskaru. Występuje w centralnej, zachodniej i wschodniej części Madagaskaru na wysokościach do 1800 m npm, oraz na Mauritiusie i Komorach. Jest typową rośliną wodną a jej siedliska to głównie płytkie wody stojące o głębokości do jednego metra oraz rzeki i potoki wyżynne.
Aponogeton Madagascariensis to oryginalna roślina która wyróżnia się niezwykłymi liśćmi. Liście w miarę wzrostu prawie całkowicie tracą tkankę miękiszową co sprawia że z liści tworzy się ażurowa siateczka z powstałego unerwienia. Z wyglądu są bardzo delikatne, jednakże są całkiem mocne. Liście mogą dorastać do 50 centymetrów, przeważnie jednak osiągają wysokość 30 cm. Kształt liści bywa różny. Liście mogą być lancetowate, jajowate lub wydłużone. Kolor od jasnozielonego do ciemnozielonego.
Roślina posiada mięsiste kłącze, dobrze ukorzenione o grubości do 3,5 cm. Jest rośliną którą możemy rozmnożyć wegetatywnie, poprzez podział kłącza.
Onowodek Madagaskarski to roślina nasienna która często zakwita w akwarium. Wytwarza pęd kwiatowy na końcu którego wyrasta od 2 do 6 kłosów pokrytych drobnymi kwiatami. Kwiatki dwupłciowe, białe lub fioletowe.

UPRAWA: Onowodek Madagaskarski to niezwykła roślina która jednak bywa nieco kłopotliwa w uprawie ale jeśli stworzymy jej odpowiednie warunki nie będziemy mieć z nią większych problemów.
Jednym z czynników który wpływa na sukces w uprawie tej rośliny to odpowiednie podłoże. Podłoże powinno być luźne i żyzne. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie drobny żwir wymieszany z gliną. Taką mieszankę można wzbogacić nawozami w postaci tabletek, pałeczek itp. Bardzo ważna jest także woda o odpowiednich parametrach. Woda powinna być miękka i kwaśna o pH od 5 do 7 a temperatura powinna się wahać między 18 a 25 °C. Filtracja powinna być odpowiednio wydajna ale nie powinna generować zbyt silnego prądu wody. Woda w zbiorniku musi być także regularnie odświeżana. Oświetlenie akwarium nie powinno być zbyt mocne i powinno mieć moc około 0,3 – 0,5 W/l.

Polecamy:   Alternanthera reineckii sp. Mini

SADZENIE: Onowodek Madagaskarski to roślina dorastająca do sporych rozmiarów dlatego nadaje się do dużych zbiorników. Najlepiej prezentuje się posadzona w centrum na środkowym planie. Sadzimy pojedynczo pamiętając o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca wokół rośliny, gdyż liście kładą się na boki.

NAWOŻENIE: Roślina potrzebuje odpowiednio żyznego podłoża dlatego należy nawozić podłoże wokół niej. Zaleca się dodatkowo podawanie CO2 do wody.