Pełzacz bagienny – (Proserpinaca palustris)

Pełzacz bagienny – (Proserpinaca palustris) atrakcyjnie wyglądająca roślina łodygowa hodowana w akwariach.

NAZWA: Pełzacz bagienny - (Proserpinaca palustris)
SYNONIMY:
POCHODZENIE: Kuba
RODZINA: Haloragaceae
WYSOKOŚĆ: 15 – 30 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Wysokie - b.wysokie
TEMPERATURA: 20 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio - trudna

OPIS: Proserpinaca palustris czyli Pełzacz bagienny to roślina powszechnie rozpowszechniona na Kubie, gdzie porasta brzegi wolno płynących rzek oraz jezior i innych zbiorników wodnych.
W akwariach ta piękna roślina dorasta do 15 cm. Posiada atrakcyjnie prezentujące się liście. Liście umieszczone są naprzemianlegle, owalne, głęboko ponacinane po brzegach, koloru brązowo-czerwonego. Długość blaszki liściowej do 4 cm, szerokość około 3 cm. Liście w zależności od panujących warunków w akwarium wybarwiają się od koloru mocno miedzianego w dobrych warunkach do jasnozielonego w niekorzystnych warunkach.

UPRAWA: Jest rośliną która w korzystnych warunkach wybarwia się na miedziany kolor i najlepiej prezentuje się posadzona na 2 lub 3 planie na tle zielonych roślin. W akwariach zwykle dorasta do 15 cm ale nieprzycinana łodyga może osiągnąć większe rozmiary i wyrosnąć ponad powierzchnię wody. Wyrastające pędy ponad powierzchnię wody mogą być szansą do pojawienia się kwiatostanu rośliny.
Pełzacz bagienny jest rośliną niezbyt wymagającą, rośnie stosunkowo wolno i niechętnie się rozkrzewia. Rośnie zarówno w wodzie miękkiej jak i twardej o pH w granicach 6-8°N, temperatura wody 20-28°C.

SADZENIE: Roślinę tą możemy sadzić pojedynczo lub w grupie na tle jasnozielonych roślin. Sadzonki otrzymujemy poprzez odcięcie górnej części pędu które wsadzamy w podłoże a pozostała część kłącza powinna wypuścić nowe pędy boczne.

NAWOŻENIE: Niema większych wymagań co do składu chemicznego wody wymaga jednak mocnego oświetlenia i podawania CO2.

Polecamy:   Nadwódka wielonasienna „Rosanervig” (Hygrophila polysperma „Rosanervig”)