Peplis dwupręcikowy (Didiplis diandra)

Peplis dwupręcikowy (Didiplis diandra) – piękna lecz trudna w uprawie roślina akwariowa. Dorastając do 15 – 20 cm wysokości jest piękną ozdobą środkowych części akwarium.

NAZWA: Peplis dwupręcikowy (Didiplis diandra)
INNE NAZWY: Peplis diandra
SYNONIMY: Peplis diandra
POCHODZENIE: Ameryka Północna
RODZINA: Krwawnicowate (Lythraceae)
WYSOKOŚĆ: 15 - 20 cm
SZEROKOŚĆ: 2 – 4 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 5 – 26ºC
pH: 5,8 – 7,5,
Twardość: 6 – 10 ºdGH
UMIEJSCOWIENIE: 2 plan
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Trudna - bardzo trudna

OPIS: Peplis dwupręcikowy to roślina pochodząca z południowych regionów Ameryki Północnej. W naturze jest rośliną powszechnie występującą a jej naturalne stanowiska to brzegi rzek i jezior.
Jest rośliną która zwykle dorasta do 15- 20 cm wysokości. W odpowiednich warunkach możemy wyhodować znacznie wyższą roślinę. Peplis dwupręcikowy jest rośliną silnie rozgałęziającą się od dołu dzięki czemu prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Posiada dość grubą łodygę z której naprzeciwlegle wyrastają drobne podłużne liście które w zależności od panujących warunków wybarwiają się na jasnozielony do ciemnozielonych. Przy mocnym oświetleniu liście przybierają czerwonawy odcień. System korzeniowy średnio rozwinięty.

UPRAWA: Pelplis dwupręcikowy to piękna roślina która jest niestety dość wymagająca, polecana jedynie zaawansowanym akwarystom.
By cieszyć się pięknem tej rośliny należy zapewnić jej odpowiedni skład wody. Roślinie należy zapewnić odpowiednią ilość żelaza i potasu rozpuszczonego w wodzie. Wymaga także mocnego oświetlenia na poziomie mimimum 0,6 W/l. Czym silniejsze oświetlenie tym liście osadzone są bliżej siebie a także ładniej się wybarwiają.
Woda powinna być miękka i średniej twardości do 6-10 °. W twardej roślina słabiej rośnie. Odczyn wody najlepiej neutralny lub lekko kwaśny pH 6,0-7,5. W akwariach roślina rośnie dobrze w temperaturze wody i powietrza latem 22-26°C Zimą zaleca się stworzyć roślinie okres odpoczynku trwający 2-3 miesiące, zmniejszając temperaturę do 16-18°C
Rozmnażanie poprzez sadzenie odciętych końcówek które po krótkim czasie ukorzeniają się.

Polecamy:   Kabomba karolińska (Cabomba caroliniana)

SADZENIE: Sadzimy zwykle w drugim planie lub w mniejszych akwariach jako roślinę trzeciego planu. Najatrakcyjniej wygląda posadzona w niewielkiej grupie. Pędów nie należy sadzić zbyt gęsto. Przy zbyt gęstym obsadzeniu, dolne liście mogą obumierać ze względu na małą ilość światła docierającego do nich.

NAWOŻENIE: Peplis diandra jest rośliną wymagającą. Wymaga nawożenia do słupa wody (micro i macro) i żyznego podłoża oraz dozowania dwutlenku węgla.