Pielęgnacja akwarium: odmulanie i podmiana wody w akwarium

Odmulanie dna oraz podmiany wody to czynności które niemal każdy akwarysta powinien wykonywać regularnie dzięki czemu cały zbiornik będzie w dobrzej kondycji.

Każdy akwarysta powinien wiedzieć że oprócz opieki nad zwierzętami i roślinami należy zadbać także o dobrą kondycję całego akwarium. Dbając o dobrą kondycję zbiornika dążymy do uzyskania równowagi biologicznej w zbiorniku. Dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w akwarium powinny być wykonywane regularnie i nie powinny zbyt gwałtownie wpływać na życie w akwarium.
Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w akwarium należą podmiany wody oraz odmulanie dna w akwarium.

Podmiana wody. To bardzo ważny zabieg mający na celu odświeżenie wody w akwarium. Wodę podmieniamy zwykle raz w tygodniu w ilości 10 – 30 % wody w zależności od zabrudzenia czy ilości zwierząt w akwarium.
Podmiana wody to proces podobny do tego występującego w naturze – tam ten proces trwa ciągle. W naturalnych warunkach woda jest w ciągłym ruchu, dlatego następuje jej wymiana. W akwariach nie jesteśmy w stanie zapewnić ciągłej podmiany wody dlatego wykonujemy ją cyklicznie, zwykle raz w tygodniu. Podmiana wody w akwarium ma na celu usunięcia z wody znacznej ilości produktów przemiany materii zwierząt akwariowych.
Zabieg podmiany wody możemy podzielić na kilka etapów:

 • Pierwszy etap to spuszczenie wody z akwarium. Zwykle zabieg ten wykonujemy przy pomocy wężyka za pomocą którego spuszczamy wodę z akwarium. Wodę w zależności od wielkości zbiornika/możliwości zlewamy do pojemnika (wiadra) lub bezpośrednio do kanalizacji. Woda ta doskonale nadaje się do czyszczenia mediów filtracyjnych z filtra pracującego w akwarium.
 • Kolejny etap to przygotowanie wody. W większości przypadków wodę w akwarium uzupełniamy zwykłą wodą kranową, wodą kranową zmieszaną z wodą RO lub wodą RO którą mineralizujemy aby uzyskać odpowiednie parametry wody.
  Jeśli do podmian ożywamy wody wodociągowej to pamiętajmy że do podmian nadaje się tylko woda odstana minimum 24 godziny z której odparuje chlor który działa drażniąco na błonę śluzową ryb, oczy i skrzela ryb.
 • Wodę wlewamy do akwarium. Wodę wlewamy do akwarium za pomocą wężyka lub bezpośrednio z pojemnika w którym mamy przygotowaną wodę. Wodę wlewamy niewielkim strumieniem tak by nie powodować zbyt wielkiego zamieszania w akwarium oraz tak by nie wzruszyć podłoża.
 • Polecamy:   Pielęgnacja akwarium

  Pielęgnacja-akwarium-

  Odmulanie podłoża. Odmulanie podłoża, podobnie jak podmiana wody to równie ważny zabieg pielęgnacyjny. Celem odmulania jest oczyszczenie podłoża z zanieczyszczeń stałych takich jak odchody zwierząt, resztki pokarmu czy części martwe roślin zalegające w podłożu. W zależności od użytego odmulacza proces odmulania może być połączony z podmianą wody w akwarium. Dzięki odmulaniu znacząco wpływamy na redukcję azotanów – wraz z podmianą wody redukujemy je w wodzie a także ich źródło czyli odchody ryb które zalegają i rozpuszczają się w podłożu.
  Zabieg odmulania wykonujemy przeważnie w akwariach w których jako podłoża użyto żwiru mniejszej lub większej frakcji, przy podłożach z drobnoziarnistego piasku podłoża się nie odmula a jedynie zbiera zanieczyszczenia zalegające na powierzchni podłoża.
  Odmulanie podłoży aktywnych?? To jedne z nielicznych podłoży których nie odmulamy, jedynie można zebrać nadmiar osadów z powierzchni podłoża – to zasada znana do tej pory. Sprawdza się ona w akwariach roślinnych ale w przypadku zbiorników w których hodujemy krewetki zdania są już podzielone. Większość hodowców nie odmula a jest i taka grupa która odmula i prowadzi swe zbiorniki z podobnym skutkiem.

  Obecnie mamy do wyboru trzy rodzaje odmulaczy stosowanych w akwarystyce:

 • Odmulacz grawitacyjny. To najpopularniejszy, najprostszy i najtańszy z odmulaczy. Odmulacz taki zwykle zbudowany jest z elastycznego wężyka oraz końcówki zasysającej wodę i muł. Bardziej zaawansowane posiadają pompki do zasysania wody, odpowiednio wyprofilowane rączki oraz zawory do regulacji przepływu wody. Ceny takich odmulaczy zaczynają się od 5- 6 zł za najprostsze konstrukcje do 70 – 80 zł za produkty renomowanych firm.
 • Odmulacze takie możemy wykonać także sami.

 • Odmulacz na powietrze. Odmulacze te do pracy potrzebują pompy powietrza – napowietrzacza. Używając takiego odmulacza nie wylewamy wody z akwarium a jedynie odkurzamy dno z nieczystości które lądują w specjalnym pojemniku / woreczku. Taki odmulacz możemy nabyć w cenie od 16 do 70 zł.
 • Odmulacz na baterie. To najbardziej zaawansowane technicznie odmulacze, są też najdroższe, ich ceny zaczynają się na 70 zł a jak chcemy lepszej firmy to ponad 200 zł wydamy. Zasada działania podobna jak przy odmulaczu na powietrze z tą różnicą że nie potrzebna jest pompka powietrza a baterie.
 • Polecamy:   Pielęgnacja akwarium

  Pielęgnacja-akwarium-1

  Podmiany wody i odmulanie dna akwarium to zabiegi bardzo ważne mające na celu zachowanie równowagi biologicznej w zbiorniku. Zabieg odmulania i podmiany wody powinien być wykonywany regularnie, zapewni nam to stabilność zbiornika i nie dopuści do nadmiernego stężenia niektórych związków które mają negatywny wpływ na kondycję akwarium.