Pielęgnacja akwarium: odmulanie i podmiana wody w akwarium
Odmulanie dna oraz podmiany wody to czynności które niemal każdy akwarysta powinien wykonywać regularnie dzięki czemu cały zbiornik będzie w dobrzej kondycji.
Każdy akwarysta powinien wiedzieć że oprócz opieki nad zwierzętami i roślinami należy zadbać także o dobrą kondycję całego akwarium. Dbając o dobrą kondycję zbiornika dążymy do uzyskania równowagi biologicznej w zbiorniku. Dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w akwarium powinny być wykonywane regularnie i nie powinny zbyt gwałtownie wpływać na życie w akwarium.
Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w akwarium należą podmiany wody oraz odmulanie dna w akwarium.
Podmiana wody. To bardzo ważny zabieg mający na celu odświeżenie wody w akwarium. Wodę podmieniamy zwykle raz w tygodniu w ilości 10 – 30 % wody w zależności od zabrudzenia czy ilości zwierząt w akwarium.
Podmiana wody to proces podobny do tego występującego w naturze – tam ten proces trwa ciągle. W naturalnych warunkach woda jest w ciągłym ruchu, dlatego następuje jej wymiana. W akwariach nie jesteśmy w stanie zapewnić ciągłej podmiany wody dlatego wykonujemy ją cyklicznie, zwykle raz w tygodniu. Podmiana wody w akwarium ma na celu usunięcia z wody znacznej ilości produktów przemiany materii zwierząt akwariowych.
Zabieg podmiany wody możemy podzielić na kilka etapów:
Jeśli do podmian ożywamy wody wodociągowej to pamiętajmy że do podmian nadaje się tylko woda odstana minimum 24 godziny z której odparuje chlor który działa drażniąco na błonę śluzową ryb, oczy i skrzela ryb.
Odmulanie podłoża. Odmulanie podłoża, podobnie jak podmiana wody to równie ważny zabieg pielęgnacyjny. Celem odmulania jest oczyszczenie podłoża z zanieczyszczeń stałych takich jak odchody zwierząt, resztki pokarmu czy części martwe roślin zalegające w podłożu. W zależności od użytego odmulacza proces odmulania może być połączony z podmianą wody w akwarium. Dzięki odmulaniu znacząco wpływamy na redukcję azotanów – wraz z podmianą wody redukujemy je w wodzie a także ich źródło czyli odchody ryb które zalegają i rozpuszczają się w podłożu.
Zabieg odmulania wykonujemy przeważnie w akwariach w których jako podłoża użyto żwiru mniejszej lub większej frakcji, przy podłożach z drobnoziarnistego piasku podłoża się nie odmula a jedynie zbiera zanieczyszczenia zalegające na powierzchni podłoża.
Odmulanie podłoży aktywnych?? To jedne z nielicznych podłoży których nie odmulamy, jedynie można zebrać nadmiar osadów z powierzchni podłoża – to zasada znana do tej pory. Sprawdza się ona w akwariach roślinnych ale w przypadku zbiorników w których hodujemy krewetki zdania są już podzielone. Większość hodowców nie odmula a jest i taka grupa która odmula i prowadzi swe zbiorniki z podobnym skutkiem.
Obecnie mamy do wyboru trzy rodzaje odmulaczy stosowanych w akwarystyce:
Odmulacze takie możemy wykonać także sami.
Podmiany wody i odmulanie dna akwarium to zabiegi bardzo ważne mające na celu zachowanie równowagi biologicznej w zbiorniku. Zabieg odmulania i podmiany wody powinien być wykonywany regularnie, zapewni nam to stabilność zbiornika i nie dopuści do nadmiernego stężenia niektórych związków które mają negatywny wpływ na kondycję akwarium.